SJEVEROISTOČNI POJAS DINARSKOG GORJA > PLANINE SREDNJE I ISTOČNE BOSNE > Sansko-vrbaska grupa planina > Čelić - kosa
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Lokveni vrh, 916 m
Koordinate najvišeg vrha: 44.6618, 16.6038
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Lokveni vrh, 916 m
Koordinate najvišeg vrha: 44.6618, 16.6038
|
UvodČelić-kosa je planinski greben (Lokveni vrh 916 m), koji se sa sjeveroistočne strane pruža usporedo (smjerom SZ—JI) s Grmeč-planinom i prema jugoistoku se nastavlja u Saničku kosu (Kameniti vrh, 857 m) koja prelazi u Hrustovačku zaravan. Jugoistočno od najvišeg vrha je Jovanov vrh (882 m). Ova gorska kosa dio je grmečke predgorske stepenice i sastavljena od vapnenaca, ali bogat šumski pokrov sakriva krške reljefne oblike. Na topografskim kartama nije upisano ime Saničke kose, već je i taj jugoistočni nastavak grebena Lokvenog vrha također upisan kao Čelić-kosa.
ENGLISH SUMMARY: Čelić - kosa
- |
ŠTO VRIJEDI VIDJETI I POSJETITI: |
VRŠNO PODRUČJE
Voznja kroz Čelić Kosu
Autor: Rokaj RobijoHD Datum objave: 18.8.2021. Opis. 18.8.2021.Čelić Kosa Kljevci Grmeč |
Kljevci- CELIC KOSA LUGARNICA
Autor: Rokaj RobijoHD Datum objave: 13.11.2014. Opis. Voznja Kroz KLjevce. Pogledajte lugarnice u Kljevcima |
Međeđe Brdo
Borba bikova poznata kao Grmečka korida održava se u Međeđem Brdu (općina Sanski Most) od davne 1772 godine. 1970-ih i 1980-ih godina imala je posjećenost između 200.000 i 300.000 posjetilaca. Bila je jedna od najvećih manifestacija u bivšoj Jugoslaviji pa i šire.
|
DOLINOM SANICE
Sanica je rijeka u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine i pritoka rijeke Sane. Duga je 22 km, a njen sliv iznosi 211 km². Po njoj je mikroregija Bosanske krajine i dobila svoje ime. U neposrednoj blizini sliva rijeke je i Hrustovačka pećina. Nadmorska visina izvora Sanice je 225 m, a ušća 177 m.
Izvor. Nastaje iz izvorske zone u podnožju masiva Grmeča, koji predstavlja podzemni kolektor voda rijeke Sanice. Izvorišna zona se sastoji od tri izvora, a najsnažniji je najnizvodniji pećinski izvor, u kontaktu sa Gornjosaničkom kotlinom. Pećinski izvor je u dobroj mjeri ugušen vodovodom kojim se napaja općina Bosanski Petrovac odnoseći vodu ogromnim cjevovodima preko Grmeča. Prikupljajući svojim tokom sve te rječice i potoke (Korčanicu, Trebunj, Biljansku riječicu…) tvori kotlinu rijeke Sanice. Tok rijeke. Srednji i donji tok Sanice je ujezeren, a u koritu su stvorene manje sedrene forme. Kod Pištanice, Sanica mijenja smjer i do Vrhpolja (ušća) teče približno meridijanskim smjerom (jug – sjever). Na dijelu Sanica Donja – Saleševići, na dužini od 2,5 km, Sanica tvori kanjonsku dolinu s dubinama većim od 100 metara. Posljednjih 2,5 km tok Sanice je približno paralelan toku Sane. Rijeka Sanica od izvora pa do ušća u Sanu kod Vrhpolja, 12 km od Ključa obiluje mnogobrojnim slapovima i omegama koji privlače kako ribiče i kupače tako i druge ljubitelje čiste prirode. Raznolikost i kvaliteta ribe u njenim vodama, a naročito potočne pastrmke i mladice vječito su privlačili ljubitelje ovog sporta. IZVOR Sanica (rijeka). Wikipedija (bs) Južno od Jelašinovačkog polja nalazi se grmečka antiklinala koja je ujedno jedan od najvećih vodnih kolektora ovog prostora. Izgrađena je od vapnenaca i dolomita i pripada tipu borano - rasjedne - navlačne planinske mase alpske orogenze. |
Vodopad Blihe, Sanski Most (BiH) 4K
Autor: Wild Balkans Datum objave: 12.102022. Opis. Bliha je rijeka u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine koja cijelim tokom teče na području općine Sanski Most. Rijeka Bliha je lijeva pritoka rijeke Sane. Izvire u mjestu Donji Lipnik, na 450 metara nadmorske visine. Dužina toka je 23,9 kilometara. Na devetom kilometru njenog toka između Fajtovaca i Gornjeg Kamengrada nalazi se Blihin skok. Vodopad je visine preko 40 metara i širine oko 10 metara, a poznat je po svojoj ljepoti i predstavlja jedan od važnih turističkih potencijala općine Sanski Most. Ulijeva se u rijeku Sanu poslije 23 km toka. Rijeka Bliha je relativno čista rijeka, a u njoj su svoje stanište pronašle mnoge riblje vrste: potočna pastrmka (lat. Salmo trutta morpha fario) i klijen (lat. Leuciscus cephalus), a tokom ljeta u njen tok ulazi i škobalj (lat. Chondostroma nasus) zbog mrijesta. U zadnjem periodu poduzeti su koraci na regulaciji u donjem toku rijeke Blihe, kako bi se naseljeno područje zaštitilo od budućih poplava. Rijeka Bliha i Zdena su po narodnim predanjima dobile ime po prelijepim sestrama. Bliha je bježeći od udaje stvorila rijeku, a rijeka Blihin vodopad!
Autor: tatabrada.tv Datum objave: 1,8,2023. Opis. Pridružite se kanalu da dobijete pristup pogodnostima: / @tatabrada Label & Copyright: tatabrada.tv - PRIMAT PLUS d.o.o. Srebrenik |
PO HRUSTOVAČKOJ ZARAVNI
Prema položaju u odnosu na susjedne planinske hrbate, Hrustovačka zaravan se smatra i pretplaninskom stepenicom planinskog masiva Grmeča. Ime je dobila po selu Hrustovo koje se na njoj nalazi. S njezinog istočnog dijela uzdižu se gorske kose Čelić-kosa i Mrežnica (Mriježnica), a prema sjeverozapadu se na nju nastavlja Dabarska visoravan. Istočni rub zaravni tvori dolina rijeke Sane, a jugoistočni i južni kanjon rijeke Sanice.
|
IZVORI I LITERATURA
DŽAFERAGIĆ, A.: Geomorfološka obilježja sliva rijeke Sanice. Diplomski rad. Odsjek za geografiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Sarajevo, 2016.
JURIĆ, M.: Osnovna geološka karta 1:100 00 / Tumač za list Prijedor. Beograd, 1977. LAJOVIC, A.; MALEČKAR, F.: Jama Hrustovača pri Sanskem Mostu - predlog turistične ureditve = Pećina Hrustovača kod Sanskog Mosta – prijedlog turističkog uređenja. Naše jame, 25, 1983. str. 41- 44. Projekat zaštite izvorišta vode za piće Sanica, općine Bosanski Petrovac i Ključ. Rudarski institut, Tuzla, 2005. VRHOVČIČ, J.; MOJIĆEVIĆ, M.: Osnovna geološka karta 1:100.000, Tumač za list Ključ. Savezni geološki zavod. Beograd, 1983. |