SJEVEROISTOČNI POJAS DINARSKOG GORJA > PLANINE SREDNJE I ISTOČNE BOSNE > Sansko-vrbaska grupa planina > Čelić - kosa
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Lokveni vrh, 916 m
Koordinate najvišeg vrha: 44.6618, 16.6038
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Lokveni vrh, 916 m
Koordinate najvišeg vrha: 44.6618, 16.6038
|
UvodČelić-kosa je planinski greben (Lokveni vrh 916 m), koji se sa sjeveroistočne strane pruža usporedo (smjerom SZ—JI) s Grmeč-planinom i prema jugoistoku se nastavlja u Saničku kosu (Kameniti vrh, 857 m) koja prelazi u Hrustovačku zaravan. Jugoistočno od najvišeg vrha je Jovanov vrh (882 m). Ova gorska kosa dio je grmečke predgorske stepenice i sastavljena od vapnenaca, ali bogat šumski pokrov sakriva krške reljefne oblike. Na topografskim kartama nije upisano ime Saničke kose, već je i taj jugoistočni nastavak grebena Lokvenog vrha također upisan kao Čelić-kosa.
ENGLISH SUMMARY: Čelić - kosa
- |
ŠTO VRIJEDI VIDJETI I POSJETITI: |
VRŠNO PODRUČJE
Voznja kroz Čelić Kosu
Autor: Rokaj RobijoHD Datum objave: 18.8.2021. Opis. 18.8.2021.Čelić Kosa Kljevci Grmeč |
Kljevci- CELIC KOSA LUGARNICA
Autor: Rokaj RobijoHD Datum objave: 13.11.2014. Opis. Voznja Kroz KLjevce. Pogledajte lugarnice u Kljevcima |
Međeđe Brdo
Borba bikova poznata kao Grmečka korida održava se u Međeđem Brdu (općina Sanski Most) od davne 1772 godine. 1970-ih i 1980-ih godina imala je posjećenost između 200.000 i 300.000 posjetilaca. Bila je jedna od najvećih manifestacija u bivšoj Jugoslaviji pa i šire.
|
DOLINOM SANICE
Sanica je rijeka u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine i pritoka rijeke Sane. Duga je 22 km, a njen sliv iznosi 211 km². Po njoj je mikroregija Bosanske krajine i dobila svoje ime. U neposrednoj blizini sliva rijeke je i Hrustovačka pećina. Nadmorska visina izvora Sanice je 225 m, a ušća 177 m.
Izvor. Nastaje iz izvorske zone u podnožju masiva Grmeča, koji predstavlja podzemni kolektor voda rijeke Sanice. Izvorišna zona se sastoji od tri izvora, a najsnažniji je najnizvodniji pećinski izvor, u kontaktu sa Gornjosaničkom kotlinom. Pećinski izvor je u dobroj mjeri ugušen vodovodom kojim se napaja općina Bosanski Petrovac odnoseći vodu ogromnim cjevovodima preko Grmeča. Prikupljajući svojim tokom sve te rječice i potoke (Korčanicu, Trebunj, Biljansku riječicu…) tvori kotlinu rijeke Sanice. Tok rijeke. Srednji i donji tok Sanice je ujezeren, a u koritu su stvorene manje sedrene forme. Kod Pištanice, Sanica mijenja smjer i do Vrhpolja (ušća) teče približno meridijanskim smjerom (jug – sjever). Na dijelu Sanica Donja – Saleševići, na dužini od 2,5 km, Sanica tvori kanjonsku dolinu s dubinama većim od 100 metara. Posljednjih 2,5 km tok Sanice je približno paralelan toku Sane. Rijeka Sanica od izvora pa do ušća u Sanu kod Vrhpolja, 12 km od Ključa obiluje mnogobrojnim slapovima i omegama koji privlače kako ribiče i kupače tako i druge ljubitelje čiste prirode. Raznolikost i kvaliteta ribe u njenim vodama, a naročito potočne pastrmke i mladice vječito su privlačili ljubitelje ovog sporta. IZVOR Sanica (rijeka). Wikipedija (bs) |
Južno od Jelašinovačkog polja nalazi se grmečka antiklinala koja je ujedno jedan od najvećih vodnih kolektora ovog prostora. Izgrađena je od vapnenaca i dolomita i pripada tipu borano - rasjedne - navlačne planinske mase alpske orogenze. |
PO HRUSTOVAČKOJ ZARAVNI
Prema položaju u odnosu na susjedne planinske hrbate, Hrustovačka zaravan se smatra i pretplaninskom stepenicom planinskog masiva Grmeča. Ime je dobila po selu Hrustovo koje se na njoj nalazi. S njezinog istočnog dijela uzdižu se gorske kose Čelić-kosa i Mrežnica (Mriježnica), a prema sjeverozapadu se na nju nastavlja Dabarska visoravan. Istočni rub zaravni tvori dolina rijeke Sane, a jugoistočni i južni kanjon rijeke Sanice.
|
IZVORI I LITERATURA
DŽAFERAGIĆ, A.: Geomorfološka obilježja sliva rijeke Sanice. Diplomski rad. Odsjek za geografiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Sarajevo, 2016.
JURIĆ, M.: Osnovna geološka karta 1:100 00 / Tumač za list Prijedor. Beograd, 1977. LAJOVIC, A.; MALEČKAR, F.: Jama Hrustovača pri Sanskem Mostu - predlog turistične ureditve = Pećina Hrustovača kod Sanskog Mosta – prijedlog turističkog uređenja. Naše jame, 25, 1983. str. 41- 44. Projekat zaštite izvorišta vode za piće Sanica, općine Bosanski Petrovac i Ključ. Rudarski institut, Tuzla, 2005. VRHOVČIČ, J.; MOJIĆEVIĆ, M.: Osnovna geološka karta 1:100.000, Tumač za list Ključ. Savezni geološki zavod. Beograd, 1983. |