Planine niske Hercegovine
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Kobilja glava (Kobiljača), planina Sitnica (1419 m)
Opis područjaNačelno, kako rijeka Neretva predstavlja veliku razdjelnicu u prostoru, planine niske Hercegovine mogle bi se podijeliti u dvije zasebne grupe: istočnu - istočno od rijeke Neretve i zapadnu - zapadno od rijeke Neretve. Međutim, kako ovdje (posebno u zapadnom dijelu) nema znatnijih visova, o oba će se područja govoriti unutar jedne planinske skupine: Planine niske Hercegovine.
U najvećoj mjeri istočni i zapadni brdski dio možemo poistovjetiti s imenima pokrajina u kojima se oni pretežito nalaze, a to su:
Humine (Hum, Zahumlje) su krški kraj u mediteranskoj (jadranskoj) Hercegovini, između Ljubuškog i Ljubinja. To je primorski »ljuti kras« (holo-kras), bezvodan, s velikim Popovim poljem i nekadašnjom najdužom rijekom ponornicom (Trebišnjica, 94 km) i pećinom Vjetrenicom. Krška polja se nalaze između manjih i nižih planina. Područje je ogoljelo, s jadranskim podnebljem (zbog blizine mora), te suptropskim poljoprivrednim kulturama, pored srednjoeuropskih. Siromašno je, agrarno je prenaseljeno, s poljoprivrednim oazama u poljima i flišnim pojasevima, kao i u hercegovačkom dijelu Neretvanske blatije. Humine su slabo naseljene, s manjim gradskim središtima u poljima (Stolac, Ljubinje). Ovdje se, na potezu između Stolca i Trebinja, izdvajaju dva paralelna planinska vijenca. To su:
Bekija je manja regija u niskoj Hercegovini, između Imotskog polja i donje Neretve. Gornja i Donja Bekija su dobro naseljene, poznate po proizvodnji duhana i nalazištima boksita.
|
U SURADNJI S: VIA DINARICA
Oglašavajte ovdje: lokalnu ponudu, usluge i servise - smještaj - gastronomija - lokalni proizvodi - turistička ponuda - aktivnosti na otvorenom i dr. |
GEOGRAFIJA / ZEMLJOPIS
Vijenci, planine i vrhovi
|
Vode
Trebišnjica, čiji se prirodni izvor nalazi na 398 metara nadmorske visine, nekada je sa svojih 98 km bila najveća ponornica u Europi. Izvor je potopljen 1964. u akumulacijskom Bilećkom jezeru, a nakon što je 1979. rijeka betonirana cijelim tokom, danas je to kanal koji povezuje dvije centrale (Gorica i Hutovo/Čapljina) i koji nema prirodnu vezu sa svojim okolišem.
Neretva je duga 218 km i izvire na 320 metara iznad mora. |
LUČIĆ, Ivo, Trebišnjica. Jučer najveća ponornica, danas tvornica struje, sutra...?
EKONOMSKA I EKOHISTORIJA Volumen VIII, Broj 8, str. 14 - 28 Vode Trebišnjice (Izgradnja Hidroelektrana)
Opis videa: Dokumentarni film o izgradnji hidroelektrana na rijeci Trebišnjici. |
Slapovi Kravice*
Autor: JB Studio Photo & Cinema *KOMENTAR STRANICE DINARSKO GORJE: Ispravni naziv ovog vodopada je Kravica. Ukoliko želite saznati nešto više o njemu podsjetite stranicu Kravica.ba. |
Bicikliranjem kroz povijest - Revitalizacija uskotračne pruge “Ćiro” - promo video
REDAH; Datum objave: 13.12.2016. Opis: Riječ je o projektu koji sufinancira Europska unija kroz Program prekogranične suradnje: Hrvatska-Bosna i Hercegovina 2007-2013, IPA komponenta II. Vrijednost projekta iznosi 643.266,42 eura, od čega Europska unija sufinancira 539.376.45 eura (296.396,47 eura za BiH i 242.979,98 eura za RH) odnosno 83,78 posto od ukupne vrijednosti projekta. Projekt se provodio na području Hercegovine, u općinama Mostar, Čapljina, Neum, Ravno i Trebinje te u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u općini Konavle (Republika Hrvatska). Projekt je trajao 24 mjeseca, a njegovi su nositelji Javno poduzeće ‘’Vjetrenica’’ Popovo polje (Bosna i Hercegovina) i Općina Konavle (Republika Hrvatska). Partneri u projektu su: Regionalna razvojna agencija REDAH, Regionalna razvojna agencija DUNEA, Udruga za promociju biciklizma „Hercegovina Bike“, Turistička zajednica Općine Konavle, Turistička organizacija Opštine Trebinje te općine Čapljina, Ravno i Neum. Opći cilj projekta bio je doprinijeti integraciji gospodarstva u pograničnim područjima Dubrovačko-neretvanske županije i Hercegovine kroz razvoj nove zajedničke turističke ponude – biciklističke staze koja prolaziti obnovljenom starom uskotračnom prugom ‘’Ćiro’’. |
Arslanagića most, Trebije (1574 - 2014)
|
Ljubomirsko polje
Pogled s vrha planine Leotar, kod Trebinja. |