Arhiva vijesti 2018. godina
Nova staza na brdo Uzdomir21.12.2018.
Slovenija nakon 45 godina čeka novog risa iz divljine8.12.2018.
5.12.2018.
- Ono što je veoma važno je da će se sada jedan tako važan element nematerijalne kulturne baštine gledati u nekom drugom svjetlu i posvetit će se veća pažnja njegovoj zaštiti i promociji, naročito, ono što je najvažnije, prenošenje na buduće generacije - zaključio je Šešum. Stanovništvo sela na Ozrenu kod Doboja zadržalo je mnogo duže, u odnosu na susjede, znatan broj tradicijskih elemenata u izvornoj formi, a među njima i određene oblike narodne medicine, a najpoznatiji oblik nematerijalnog naslijeđa u tom smislu je običaj branja trave ive. Predsjednik Planinarskog ekološkog društva "Preslica" Doboj Nenad Stanišić ranije je Feni kazao da je vjekovna praksa branja trave ive isključivo na dan obilježavanja Usjekovanja glave sv. Jovana Krstitelja (11. septembar), kao i kontinuitet u vjerovanju o izuzetnoj ljekovitoj moći te trave ubrane na taj dan. U prošlosti je taj običaj bio isključivo vezan za narodnu medicinu, ali danas je, osim primarne uloge "Branje trave ive na Ozrenu" i integracijski element lokalnog stanovništva i posredno čuvar ozrenske tradicionalne nošnje, pjesme i igre, te kohezivni faktor mnogih grupa jer znatan dio učesnika nije s Ozrena. Trava iva (lat. teucrium montanum) vrlo je ljekovita biljka koja raste u planinskim krajevima diljem svijeta. Vjerovanje je da je iva lijek za sve bolesti, otud i poslovica "trava iva od mrtva pravi živa". Gdje god da se bere ta trava, barem trećinu vidljivih cvjetova treba ostaviti netaknute, jer osim što je ljekovita, korisna je i zato što izvrsno vezuje ono malo zemlje na golom kamenjaru. U BiH je malo staništa na kojim ta biljka raste, zbog čega Gostilj na planini Ozren važi za zanimljivo turističko mjesto, a u cilju očuvanja te tradicije predloženo je da se branje trave ive uvrsti kao nematerijalno dobro na listu UNESCO-a. Članovi Državne komisije za saradnju BiH s UNESCO-om podržali su 31. marta 2016. godine nominaciju elementa "Branje trave ive na Ozrenu" za upis na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Ovaj elemet već je odranije na Preliminarnoj listi nematerijalne kulturne baštine BiH. IZVOR: FENA Poboljšana i retrasirana staza kroz središnji dio Orjena2.12.2018.
Pjevanje uz gusle na popisu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva1.12.2018.
Suhozidna gradnja upisana u popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva28.11.2018.
Odlukom UNESCO-ova Međuvladina odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu, na sjednici u srijedu 28.11.2018. u Port Louisu u Mauricijusu, Umijeće suhozidne gradnje kao višenacionalna nominacija (Hrvatska, Cipar, Francuska, Grčka, Italija, Slovenija, Španjolska i Švicarska), uvrštena je na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva, pod službenim nazivom: ”Art of dry stone walling, knowledge and techniques”.
Umijeće suhozidne gradnje, gradnje "u suho" konstrukcija od kamena bez upotrebe vezivnog materijala, upisano je u Registar kulturnih dobara RH 2013. godine. Krajem 2015. i početkom 2016. započela je međunarodna inicijativa za izradu nominacije prema UNESCO-u kako bi umijeće suhozidne gradnje bilo upisano na Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva.
KRONOLOGIJA NOMINACIJE Prigodom obilježavanja 70-te obljetnice UNESCO-a, u Nicosiji (Cipar) od 22. do 23.1.2016.g., uz podršku Regionalnog centra za očuvanje nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a u Sofiji, Ministarstva obrazovanja i kulture Cipra te ciparskog Nacionalnog komiteta za UNESCO održan je sastanak stručnjaka na temu Tehnika gradnje "u suho“ kao element nematerijalne kulturne baštine kako bi se započelo s izradom zajedničke kandidature za upis na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalnih dobara čovječanstva ističu iz Ministarstva kulture. Uz stručnjake iz Cipra, Bugarske, Grčke Španjolske i Švicarske kao predstavnik Ministarstva kulture RH sudjelovao je i stručnjak iz Udruge Dragodid koja je jedan od nositelja nematerijalnog kulturnog dobra – umijeća zidanja “u suho”. Svoja iskustva stručnjaci su međusobno razmijenili prezentirajući tehnike gradnje “u suho” koje su dio nacionalnih inventara nematerijalne baštine. Tom prigodom ocijenjeno je da su zajedničkim sastankom učinjeni značajni koraci koji će pridonijeti međusobnom upoznavanju s mogućnostima i izazovima u očuvanju i promociji gradnje “u suho” kao elementa nematerijalne kulturne baštine. Umijeće gradnje suhozida široko je rasprostranjeno, i sadrži mnogo dodirnih točaka, kao i bezbroj lokalnih razlika. Ono što je svima koji ga baštine zajedničko jest da su slaganjem kamena na kamen zajednice oblikovale svoje krajolike prilagođavajući ih svojim potrebama obitavanja i uzgoja biljaka i životinja. Suhozidom se čovjek kroz povijest borio ili se još uvijek bori protiv erozije, poplava, lavina, isušivanja, a usput su u suhozidu i oko njega svoj dom našle brojne sitne biljke i životinje povećavajući bioraznolikost i kompleksnost okoliša, istaknuli su iz Udruge Dragodid. Gradnja “u suho” danas je rasprostranjena na području država sudionica toga sastanka, a same varijacije dobra su identificirane kao produkt specifičnih socio-ekonomskih i prirodnih osobitosti svakog pojedinog područja. Na sastanku je predložena zajednička predaja kandidature za upis na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu kao važna inicijativa koja će omogućiti kvalitetnu promociju i očuvanje primjenom mjera zaštitete i razmjenom primjera dobre prakse. Glavni koordinatori zajedničke kandidature, koja je bila upućena UNESCO-u 2017.g. su bili Cipar i Grčka. IZVORI: HINA; TURIZAM.HR; UDRUGA DRAGODID Novo planinarsko sklonište na Magliću24.11.2018.
IZVOR: PLANINARSKI SAVEZ BIH / FBIH Objavljen planinarski vodič "Dobrodošli na Hajlu"5.11.2018.
Cicelj u općini Čajniče, novi je park prirode
10.9.2018.
Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o proglašenju Parka prirode “Cicelj". Ovom odlukom proglašava se zaštićenim šumsko područje Cicelj kao park prirode, kategorije V – zaštićeni pejzaži, pod nazivom Park prirode „Cicelj". Osnovnu vrijednost područja Parka prirode „Cicelj" čini izuzetna floristička raznovrsnost i bogatstvo pejzaža razasutih na bogatoj mreži geomorfologije i hidrologije. Posebnu geološku vrijednost predstavlja uzvišenje Orlovica, odnosno Orlovačke stijene, kao i sedrene formacije na tom području. Uzvišenje Orlovica izgrađeno je od vulkanskih stijena, a sedrišta predstavljaju ekološki posebna i vrijedna staništa, a od hidroloških vrijednosti posebno se izdvajaju vrela: Cicelj, Hladna voda i Trojan-voda.Područje Parka prirode "Cicelj" nalazi se na teritoriju općine Čajniče, i obuhvaća površinu od 330,76 hektara. U podnožju planine Cicelj nalazi se gradić Čajniče i izvor rijeke Janjine, pritoke Drine. Najviši vrh planine se nalazi na 1433 metara nadmorske visine. Inače, Cicelj bio prolašen zaštićenim rezervatom prirodnih predjela još 1969. godine. Zaustavljeni radovi na izgradnji hidroelektrane na rijeci Valboni
13.7.2018.
U Albaniji su nedavno zaustavljeni radovi na izgradnji hidroelektrane na rijeci Valboni. Nakon višegodišnjih protesta i napora lokalnog stanovništva i pojedinaca i institucija iz Albanije i inozemstva, albanski sud je 6.6.2018. godine odlučio da svi građevinski radovi na izgradnji hidroelektrana u nacionalnom parku Valbona moraju biti odmah zaustavljeni. Sud je opravdao zamrzavanje izgradnje nepravilnostima u sastavljanju Procjene utjecaja na životnu sredinu i sudjelovanja javnosti. U sličnoj argumentaciji, Upravni sud u Albaniji zaustavio je izgradnju hidroelektrane na Vjosi u svibnju/maju 2017. godine, jednoj od posljednjih divljih rijeka u Europi.
Orjen registriran kao zaštićeno područje
10.7.2018.
Hercegnovski dio planinskog masiva Orjena upisan je u registar zaštićenih područja Crne Gore čime je službeno dobio status parka prirode, više od pet desetljeća nakon pokretanja prve inicijative da se prirodno bogatstvo te planine zaštiti.
To je prva državna odluka o zaštiti Orjena, 52 godine nakon što je pokrenuta prva inicijativa za proglašenje jednog nacionalnog parka na području Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Direktorica Agencije za razvoj i zaštitu Orjena, Milja Vitorović kazala je da je zaštićeno više od 80 kvadratnih kilometara hercegnovskog dijela planine Orjen. „Odluka o zaštiti područja formalni je temelj za očuvanje prirode i sve dalje aktivnosti u cilju održivog razvoja Orjena i hercegnovskog zaleđa“, rekla je Vitorović na konferenciji za novinare. Ona je pojasnila da je Agencija provela neophodne aktivnosti da Orjen bude upisan u registar zaštićenih područja, a ono što slijedi je izbor upravljača zaštićenim područjem, obuke stručnih nadzornika koji trebaju imati licence planinskih vodiča i svi koraci koji su u skladu s regulativama. Vitorović je dodala da će nastojati podsticati i partnere iz Bosne i Hercegovine da zaštite pripadajući dio masiva, kako bi zajednički ostvarili zaštitu cijelog planinskog prostora Orjena. Goran Komar je govorio o prirodnim vrijednostima Orjena i razlozima zbog kojih je taj planinski prostor morao i mnogo ranije biti formalno zaštićen. Kako je naveo, taj događaj rezultat je rada tokom skoro dva stoljeća bavljenja Orjenom, kako kroz izučavanje prirodnih vrijednosti, tako i kroz popularizaciju planine. On se zahvalio brojnim istraživačima, žiteljima, planinarima Herceg Novog i Dubrovnika koji deseljećima ulažu ogromne napore da prouče Orjen i približe da najširem krugu ljudi. „Ova planina potpuno je neusporediva u jadranskom i mediteranskom pojasu, jer u pojedinim ekosistemima ima i do 40 posto endemičnih vrsta“, rekao je Komar. On je dodao da je Orjen submediteranska planina koja ima više od 49 vrhova viših od 1500 metara i da predstavlja sjajan dokument za izučavanje povijesti razvoja šireg područja. „Uvjeren sam da će glavna nastojanja Agencije biti usmjerena upravo ka zaštiti prirodnih i ambijentalnih vrijednosti u zaštićenom području. Upravo je takva neprestana i sistematična briga nedostajala Orjenu“, zaključio je Komar. IZVOR: MINA / RTCG Zubački odn. Veliki Kabao na Orjenu (1894 m)
Zubački kabao je najviši od ukupno šest vrhova Orjena koji se izdižu iznad 1800 metara i najvi[i je vrh u primorskom pojasu Dinarskog gorja. S vrha, na 1894 metra nadmorske visine, otvaraju se široki vidici. Prema istoku vrhovi prema granici s Albanijom ; na sjeveru se, preko susjednog vrha - Vučjeg zuba, vidi masiv Durmitora; ka zapadu morska pučina i veliki dio južne Dalmacije s otokom Mljetom. Na jugu se ističe sjeverozapadna strana Subre, atraktivnog orjenskog područja. Zubački kabao je omiljeno odredište planinara. Od Orjenskog sedla (s planinarskim domom) do vrha potrebno je oko 1:15 h hoda Brigu o zaštiti Bijelih i Samarskih stijena preuzeo NP "Risnjak"
28.6.2018.
Promovirane nove pješačke staze na poluotoku Luštici
10.6.2018.
Sekretarijat za komunalne djelatnosti, ekologiju i energetski efikasnost Herceg Novog (Crna Gora), promovirao je novouređene pješačke staze na poluotoku Luštici, koji zatvara Bokokotorski zaljev. Projekt je ostvaren suradnjom općina Herceg Novi i Tivat, uz pomoć članova Planinarskog kluba "Subra“ iz Herceg Novog, koji su putove uredili i obilježili. Aktivnosti uređenja staza sufinancirane su kroz projekt "Razvoj niskokarbonskog turizma u Crnoj Gori”, Ureda Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Podgorici. Na ovaj način, očišćene su i oživljene stare seoske staze koje su povezivale luštičke zaseoke, dio kojih je davno sagradila austro-ugarska vojska. Tijekom zime 2018. uređeno je sedam pješačkih staza: Rose - Tići, Gornji Klinci - Obosnik, Pristan - Zabrđe, Radovići - Žanjice, Krašići - Gošići, Pržno - tvrđava Grabovac, Solila - Grabovac. Izrađene su obavještajne ploče na kojima su prikazane ove planinske staze, a za sve staze izrađeni su i smjerokazi. Sve table su postavljene na odgovarajućim mjestima tijekom siječnja/januara i veljače/februara 2018. godine. Obje općine, hercegnovska i tivatska dogovorile su kako će brinuti o održavanju staza. Sukladno crnogorskom Zakonu o planinskim stazama, one će biti upisane u registar, a zatim će se odabrati i pravna osoba (planinarski ili sportski klub) koja će brinuti o stazi Pored toga što su staze pogodne za razvoj seoskog turizma, mogu se koristiti i prilikom prevencije ili gašenja požara. IZVORI Luštica dobila sedam pješačkih staza, Radio Jadran, 4.6.2018. Predstavljanje projekta uređenja pješačkih staza na poluostrvu Luštica, Boka News, 4.6.2018. Otoreno novo planinarsko sklonište na Dinari
13.5.2018.
Izvori: HRT / Dalmacija danas. Na Dinari otvoreno najviše sklonište u Hrvatskoj, posvećeno Pokojnom Dragi Grubaću, 13.5.2018. Nova staza na kakanjskom području
25.4.2018.
Planinarske novosti s otoka Raba
25.4.2018.
Planinarsko društvo "Kamenjak" s otoka Raba na sjevernom Jadranu, sudjeluje na projektima, koji bi trebali obogatiti turističku ponudu otoka Raba, među kojima je i projekt „ Jedan otok - jedna staza.
Pretpostavke projekta temelje se na potražnji operatera, odnosno populacije, koja traži nešto više od tri mjeseca sunca i mora. Na bazi toga obavljene su informativne pripreme na kojima je u prvi plan izašao zaključak da je otok Rab idealna destinacija za pješačenje. Otok ima sve uvijete da stvori imidž centra pješačenja, suživota sa prirodom i zdravog života. Zaključak se temelji na: 1. Bogatstvo i netaknutost biljnog pokrova 2. Geološka i botanička raznolikost 3. Ugodni klimatski uvjeti 4. Mnoštvo postojećih i dijelom zapuštenih staza i puteva 5. Smještaj u sigurni Srednjoevropski prostor i blizina populacijskih centara 6. Reljefna razvedenost otoka i blizina atraktivnih lokacija na otocima i kopnu 7. Sve jači razvoj malih poljoprivrednih gospodarstva, osnovnih kamenčića u mozaiku Planinarsko društvo "Kamenjak", koje objedinjuje prirodnjake obje otočne općine, već neko vrijeme aktivno djeluje na temeljima toga projekta. Počeli su sa obnavljanjem i čišćenjem staza. Veliki odjek su imale akcije na urušenoj i devastiranoj Premužićevoj stazi u Kamporu. Sa lovcima su čistili stazu na Vrsima iznad Mundanija. U Barbatu su obnavljali karalu od tzv. ipsilona do Pantunje u dalje. Markirali su i obnovili Rapsku transverzalu od Mišnjaka do Lopara, s više poprečnih staza od zaseoka prema Tinjaroši. U Loparu su čistili neke od staza prema uvalama, postavili signalizaciju te počeli radove na poučnoj stazi Ciganka – Siće. Na Frugi su imali radionicu za školarce na temu obrade kamena i zidanja mocira. Aktivno sudjeluju u projektu Geo parka otoka. I najnovije, u tijeku nam je akcija spajanja i obnavljanja kulturno – povijesnog blaga, Premužićeve staze na potezu Fruga – Mundanije, koja bi u konačnici trebala spojiti Lopar sa Grpama, odnosno ipsilonom. Treba naglasiti da su obje rapske općine stale iza njih i njihovih akcija. IZVORI: Ivo Olip: Planinari, inicijatori projekta “Jedan otok - jedna staza”, Planinarsko društvo "Kamenjak", Rab, službena stranica Vladmir Rojnić: Obnova i dovršenje Premužićeve staze na otoku Rabu, Planinarski savez Hrvatske, službena stranica, 23.4.2018. Ciljevi projekta "Jedan otok - jedna staza" Ciljevi su, u osnovi, evidentiranje i obnavljanje povijesnih puteva i staza, revitalizacija zaleđa, vraćanje prirodi, plasman domaćih proizvoda i znanja. Prema procjeni bi otok Rab trebao ponuditi barem 150 km atraktivnih pješačkih staza i puteva. To nije velika brojka, jer samo dužina Premužićevih staza, sa dionicama koje spajamo, iznosi oko 20 kilometara, a Rapska transverzala je duga oko 30 kilometara. Veliki kompleks su i putevi koji vode između starih zaseoka, od kojih mnogi imaju i svoju katastarski broj. Slijede pastirske staze prema dolcima i davno napuštenim pašnjacima. Turističke staze su kojima kupači kreću prema obali i staze uz obalu. Za pješačenje mogu se koristiti šumski putevi, putevi na trasi električne energije, vodovoda. Ima i virtualnih staza. To su staze gdje trase nema, a kreće se prema promotivnom materijalu od točke do točke, kao Geo park i planirana transverzala Botana. Zadnje, ali jako značajne su tematske staze. To su staze uz koje možemo vidjeti i osjetiti pojedine djelatnosti i značajke. Primjer; Etno staza, koja vodi uz stare kuće, kamenice, mošune, mostiće. Vinska cesta objedinjuje proizvođače vina i ugostitelje, Medarska staza ide od medara do medara uz kušnju i kupovinu proizvoda te razgledavanje. Mogu biti staze od lokve do lokve, od ruševne kapelice do druge ruševne kapelice, arhitekturne ceste, slikarske, povijesne….. Planinarsko društvo "Kamenjak" trenutačno djeluje na dvije tematske staze: Prva je Premužićeva staza. Cilj je evidentirati, obnoviti i promovirati sve staze koje je Ante Premužić sa suradnicima izgradio na otoku u razdoblju od 1931 – 1937 godine. Uz to bi se napravilo i nekakvo spomen obilježje i kako su Premužićeve staze širom poznate, organizirati tradicionalne susrete u spomen Anta Premužića na Rabu. Druga staza je poučna staza Ciganka – Siće u dužini od 4,5 kilometara, koja povezuje povijesne, arheološke, geološke i botaničke značajke toga dijela Lopara. Predviđeno je 25 info panoa, ulazni plato sa stalcima za info materijal, stolovi i klupe na odmorištima, koševi za smeće i putokazi. Uz projekat se nadovezuju i izleti po otoku, koje organizira društvo, kako bi se mlade upoznalo sa davno narušenim stazama. Tu treba spomenuti i razgovore sa ljudima, jer dosta tradicionalnih puteva prolazi kroz privatno vlasništvo, odnosno preko denacionaliziranih čestica. Promovirana pješačka staza na obroncima Orjena
25.2.2018.
Markirana prva staza u rogozničkom zaleđu
14.2.2018.
Otvorena nova poučno-pješačka staza u NP "Krka"
12.2.2018.
Zla Kolata na Prokletijama službeno najviši vrh Crne Gore
14.1.2018.
Odnedavno je najviši vrh crnogorskih Prokletija Zla Kolata (2535 metara), koji se uzdiže na masivu Bjeliča i službeno najviši vrh Crne Gore. Odmah iza njega, na drugome mjestu su njemu susjedni vrhovi u istome prokletijskom masivu: Dobra Kolata (2525 metara) i Maja Rosit (2525 metara), čime je Bobotov Kuk (2523 metara) na Durmitoru skinut sa trona i potisnut na četvrto mjesto. Ove podatke je na temelju laserskog mjerenja objavila Uprava za nekretnine Crne Gore kao službene, kao i popis svih 10 najviših vrhova, od kojih su ostalih šest na listi s nadmorskim visinama nižim od 2500 metara. Ova je činjenica bila poznata već i ranije i korištena u neslužbenim izjavama i publikacijama, ali je uz nju uvijek bilo navedeno kako su Zla i Dobra Kolata te Maja Rosit, vrhovi koje Crna Gora dijeli s Albanijom, s obzirom da njima prolazi državna granica između ove dvije države, ali i da je je Bobotov kuk na Durmitoru i dalje najviši vrh koji se u potpunosti nalazi na teritoriju Crne Gore. Odobren projekat “Stazama kroz Svjetsku baštinu”
5.1.2018.
Na Javnom konkursu za raspodjelu budžetskih sredstava namijenjenih finansiranju nevladinih organizacija u opštini Kotor za 2017. godinu, a na osnovu Odluke Komisije za raspodjelu sredstava donijetoj 14.12.2017.godine, nevladinoj organizaciji EXPEDITIO je odobren projekat “Stazama kroz Svjetsku baštinu – Unapređenje turističke ponude grada i podsticanje aktivnog života građana kroz promovisanje pješačkih i planinarskih staza Područja Kotora”. Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora upisano je na UNESCO-vu Listu Svjetske baštine 1979. godine, zbog izuzetne univerzalne vrijednosti koju posjeduje, a koja se ogleda u „kvalitetu njegove arhitekture u utvrđenim i otvorenim gradovima, naseljima, palatama i manastirskim kompleksima, te njihovoj harmoničnoj integraciji sa kultivisanim terasastim predjelom na obodima visokih stjenovitih planina". Područje Kotora obuhvata Kotorsko-Risanski dio zaliva Boke Kotorske zaliva, i pripada teritorije Opštine Kotor, dok zaštićena okolina područja (buffer zona), koja je definisana 2011. godine obuhvata cijeli Bokokotorski zaliv. Iako se Područje Kotora nalazi na UNESCO-voj listi skoro četiri decenije na žalost još uvjek nema dovoljno promotivnog i edukativnog materijala o Području kao cjelini i vrijednostima kulturnog pejzaža. Nedostaju naročito informacije o zonama koje su van urbanih cjelina, a posebno o zonama koje su u visočijem dijelu zaliva (sela, planinski dio) koje predstavljaju značajan dio zaštićenog područja i koje su posebno atraktivne za sagledavanje cijelog zaliva Boke Kotorske. Pješačke i planinarske staze Područja Kotora su samo u manjoj mjeri valorizovane, iako predstavljaju značajan resurs za korišćenje kako od strane građana/ki područja tako i od strane turista. Dio planinarskih staza je rasčišćen i markiran i koristi se od strane planinarskih društava i turista, međutim još veliki dio planinarskih staza nije u potpunosti funkcionalan (zbog zaraslosti, neodržavanja, nepostojanja markacija). Uz to, mnoge veoma atraktivne pješačke staze su u najvećem broju slučajeva potpuno zanemarene i zapuštene. Ciljevi projekta „Stazama kroz Svjetsku baštinu“ su slijedeći:
Ključni rezultati projekta će biti:
IZVOR: NVO "Expeditio", Kotor - OTVORI Novi planinarski dom u masivu Lipovca kod Čelinca (BiH)
1.1.2018.
|
Ostale vijesti
CRNA GORA – BOKA KOTORSKA – BAŠTINA
Lipci: Nadležni zaboravili na praistorijske crteže DAN, 24.12.2018. HRVATSKA - VELEBIT VIDEO Ovo je zimi jedno od najljepših mjesta u Hrvatskoj Index.hr, 19.12.2018. CRNA GORA – NIKŠIĆKI KRAJ NVU “Putevima predaka” organizovalo uspon na Uzdomir DAN, 18.12.2018. CRNA GORA – ZAŠTITA PRIRODE Predstavnici NVO iz regiona razmijenili iskustva o očuvanju zaštićenih područja DAN, 18.12.2018. SRBIJA - PODRINJE Obnovljena vodenica vampira Save Politika, 16.12.2018. CRNA GORA - POLIMLJE - ZAŠTITA PRIRODE Na osnovu analize zagađenosti rijeke Lim mr Danijela Veličković utvrdila alarmantno stanje DAN, 16.12.2018. CRNA GORA – LOVĆEN – BAŠTINA INTENZIVIRA SE IZGRADNJA STAZE UZ MORE NA DIONICI RISAN-PERAST - Završetak radova do kraja februara DAN, 12.12.2018. CRNA GORA – BOKA KOTORSKA Sačuvaće Špiljare od propadanja DAN, 12.12.2018. CRNA GORA – BIHOR – TRPEZI Trpezi: Novi putevi zaustavili iseljavanje DAN, 2.12.2018. GORSKI KOTAR – ZAŠTITA ŠUMA Zaustavljeno širenje nametnika: Muke s potkornjakom u Gorskom kotaru konačno se bliže kraju Novi List, 11.12.2018. ŽUPA NIKŠIĆKA - BAŠTINA Filipović: Gusle će uvijek da žive RTCG, 1.12.2018. HRVATSKA - UČKA »Magnet« za domaće ljude i turiste na Učki: Počela gradnja Centra za posjetitelje Poklon Novi List, 30.11.2018. VELEBIT - SREDNJI BAŠKE OŠTARIJE, na granici između srednjega i južnoga Velebita Novi List, 28.11.2018. GORSKI KOTAR – PROMET CESTA SANJANA 27 GODINA Ministar Oleg Butković obišao prometnicu Hrvatsko – Ložac Novi List, 26.11.2018. CRNA GORA - ORJEN Planinarski klub „Subra“ i Agencija za razvoj i zaštitu Orjena – popravljali put prema Vratlu i čistili korito Kotobiljskog izvora PSCG, 24.11.2018. DALMACIJA – VRGORSKA KRAJINA Državna prometnica u Zabiokovlju jedina je alternativa Dalmatini: 'Napoleonovu cestu krpaju ka stare gaće, u rupama moš sadit kumpire' Slobodna Dalmacija, 18.11.2018. ŽUPA NIKŠIĆKA - BAŠTINA Filipović u Nikšiću gradi muzej gusala RTCG, 18.11.2018. DALMACIJA - MOSOR Završena akcija "Boranka": na opožarenom području Mosora zasađeno 25.000 novih stabala Slobodna Dalmacija, 17.11.2018. CRNA GORA – PLAVSKI KRAJ Plavsko jezero će ostati bez vode? DAN, 10.11.2018. CRNA GORA – ORJEN Park prirode „Orjen” postao član parkova Dinarida DAN, 10.11.2018. HRVATSKA – IMOTSKA KRAJINA Nakon teksta u 'Slobodnoj' spašeno Modro jezero: uklonjen beton kojim je bio zaliven zaštićeni spomenik prirode Slobodna Dalmacija, 9.11.2018. HRVATSKA – GORSKI KOTAR Gorski kotar proslavio 240. rođendan svog imena Novi list, 8.11.2018. HRVATSKA – IMOTSKA KRAJINA Možete li vjerovati da je nekome palo na pamet ovo napraviti na Modrom jezeru?! Ostavštinu predaka iz 1908. komunalci zalili betonom, Imoćani su šokirani! Slobodna Dalmacija, 8.11.2018. CRNA GORA – ALBANIJA – BAŠTINA Projekt Hamlet: Promocija starih zanata, kulture i eko turizma RTCG, 31.10.2018. LIKA - GASTRONOMIJA Priznanje: Lička janjetina upisana u europski registar zaštićenih oznaka izvornosti Novi list, 31.10.2018. SRBIJA – STARI VLAH – ZLATIBOR Šta nam je preče: beloglavi sup ili čovek Politika.rs, 30.10.2018. SRBIJa - IVANJIČKI KRAJ - TURIZAM U pećini Hadži Prodana LED rasveta Politika.rs, 28.10.2018. CRNA GORA - PIVSKI KRAJ - ZAŠTITA PRIRODE Park prirode Piva realizuje projekat o značaju zaštićenih područja DAN, 27.10.2018. CRNA GORA - BIHOR - TURIZAM Opština Petnjica posebnu pažnju posvećuje turističkoj valorizaciji Radmanske klisure DAN, 25.10.2018. LIKA - TURIZAM Ličke zvjezdice visokog sjaja HTV, 23.10.2018. CRNA GORA - ORJEN - TURIZAM Avanturistički park za ljubitelje prirode DAN, 23.10.2018. CRNA GORA - SPELEOLOGIJA - TURIZAM Kod Petnjice: Pećina iz bakarnog doba RTCG, 21.10.2018. SRBIJA – STARI VLAH Preporođeni Zlatar u zlatnim bojama jeseni Politika.rs, 16.10.2018. ALBANIJA – ZAŠTITA PRIRODE Cijevi za Cijevnu RTCG, 12.10.2018. OTOK KRK – AKTIVNOSTI NA OTVORENOM Baška Outdoor Festival: Pet atrakcija privlači ljubitelje zdravog života Novi list, 12.10.2018. GORSKI KOTAR - BAŠTINA - LINGVISTIKA Čuvari jezičnog blaga: Predstavljena knjiga delničkih srednjoškolaca Novi list, 12.10.2018. VIA DINARICA Vikend Via Dinarice obilježen različitim aktivnostima HPS, 9.10.2018. HRVATSKA – NACIONALNI PARKOVI Ovaj tjedan ulaznice za Plitvička jezera 75 posto jeftinije Index.hr, 9.10.2018. CRNA GORA - CETINJSKI KRAJ Probijanjem puta odmorili i tovar i ljudi DAN, 7.10.2018. ORJEN U turističkom preduzeću Lipska pećina zadovoljni sezonom i najavljuju novine DAN, 7.10.2018. CRNA GORA - BIJEO POLJE - EKOLOGIJA Lim ponovo crven od krvi DAN, 7.10.2018. CRNA GORA - BOKA KOTORSKA - TIVAT Solila: Obnovili osmatračnice DAN, 6.10.2018. GORSKI KOTAR - DOLINA KUPE - BAŠTINA - SPELEOLOGIJA HIRČEVIM TRAGOM Odvažan trojac istražio atraktivnu speleološku lokaciju Novi list, 5.10.2018. CRNA GORA - BJELASICA Uprava NP Biogradska gora bilježi rekordnu posjećenost i najavljuje nove sadržaje DAN, 5.10.2018. CRNA GORA - PROKLETIJE U Babinom Polju kod Plava, dvadeset trkača imalo je čast da se oproba na najljepšoj planini Balkana: Nebeska trka na Prokletijama DAN, 30.9.2018. CRNA GORA / SRBIJA – GORNJE I SREDNJE POLIMLJE Valorizacija rijeke Lim DAN, 29.9.2018. GORSKI KOTAR – ČABARSKI KRAJ PUHARSKA NOĆ; Prijatelji životinja kontra Čabra i tradicije: "Cijele obitelji ubijaju i muče puhove" Novi list, 27.9.2018. CRNA GORA - ORJEN Očistili Kamensku ravan DAN, 26.9.2018. GORSKI KOTAR – TURIZAM - BAŠTINA LUJZIJANA; Sve više putnika bira odmor uz miljokaz na 'staroj cesti' Novi list, 14.9.2018. CRNA GORA - INFRASTRUKTURA Most na Đurđevića Tari uskoro u novom ruhu RTCG, 9.9.2018. IMOTSKA KRAJINA Vodostaj rijeke u Imotskom raste. Zašto je Vrljika skoro nestala nakon potresa? Index.hr, 8.9.2018. GORSKI KOTAR – KUPSKA DOLINA KUPSKA MAGISTRALA Cesta koja se gradila puna dva desetljeća konačno bi sada trebala biti dovršena Novi list, 6.9.2018. DURMITOR - TURIZAM Registrovano 165.000 posjetilaca DAN, 4.9.2018. DURMITOR - TURIZAM Katuni kao atrakcija DAN, 3.9.2018. SREDNJA BOSNA - KLADANJ - TURIZAM Kompleks Muška voda mogao bi dobiti vlasnika u drugoj polovini septembra Klix.ba, 1.9.2018. SREDNJA BOSNA - VRANDUK – TURIZAM - GASTRONOMIJA Potkriža je srednjovjekovno jelo koje od zaborava čuvaju mještani Vranduka Klix.ba, 1.9.2018. CRNA GORA - NACIONALNI PARK PROKLETIJE – TURIZAM>/font> Ugostili oko 13.000 posjetilaca DAN, 1.9.2018. TRESKAVICA – MINSKA SITUACIJA Akcija na Treskavici: Prvi put nakon rata uništene neeksplodirane mine Klix.ba, 31.8.2018. CRNA GORA - DURMITOR Postavljena signalizacija na panoramskoj ruti “Durmitorski prsten” DAN, 31.8.2018. CRNA GORA - HAJLA Hajla osvaja ljepotom DAN, 31.8.2018. CRNA GORA – SKADARSKO JEZERO - ZAŠTITA Jezero zaštititi, ali i iskoristiti DAN, 29.8.2018. CRNA GORA – BIJELO POLJE - BAŠTINA Etno film o zdravicama RTCG, 25.8.2018. SREDNJA BOSNA - VAREŠ - TURIZAM Jezero Nula je najveći bunar pitke vode u BiH, a ambijent okoline odudara od ljepote Klix.ba, 25.8.2018. HRVATSKA – PLANINARSTVO Izložba 'Neumorni istraživač Radivoj Simonović' u Muzeju Like u Gospiću Hrvatski planinarski savez, 22.8.2018. HRVATSKA – SENJSKO PODRUČJE Promocija pčelarstva: Med kao brend: Iza Senja je slatki vikend Novi list, 21.8.2018. ISTOČNA BOSNA – PODRINJE - BAŠTINA Najstarija u BiH: Turhan Emin-begova džamija u Ustikolini obilježava 570. rođendan Klix.ba, 21.8.2018. CRNA GORA - PLAVSKO-GUSINJSKI KRAJ U toku javna rasprava o nacrtu detaljnog urbanističkog plana “Plavsko jezero I faza”: Prva mjera zaštite ledničkog jezera DAN, 21.8.2018. CRNA GORA - ORJEN Uredili put ka Orjenskom sedlu DAN, 19.8.2018. CRNA GORA – KUČKE PLANINE Renovirali odmaralište na Veruši RTCG, 14.8.2018. RIJEČKO ZALEĐE 'Medvjed je napao, ali ne čovjeka nego konja': Glasine o stradalom migrantu kod Bribira ipak neistinite Novi ist, 14.8.2018. DALMACIJA - GASTRONOMIJA Dalmatinska pečenica će do kraja godine dobiti zaštitu Bruxellesa, očekuje se i veća cijena ove delicije Slobodna Dalmacija, 13.8.2018. HRVATSKA – SENJSKO PODRUČJE – BAŠTINA NEHAJE, SRETAN ROĐENDAN Premda "dama" u godinama, kula i dalje plijeni pažnju. Evo priče o njoj Novi list, 12.8.2018. PLANINE STAROG VLAHA - ZLATIBOR Od kraljeve česme do najposećenijeg mesta - Zlatibor obeležava 125 godina organizovanog turizma Politika.rs, 12.8.2018. GORSKI KOTAR - FUŽINARSKI KRAJ NOVA GORANSKA ATRAKCIJA: Posjetili smo genijalni 'gradić' Roswell, izgrađen za snimanje Winnetoua Novi list, 12.8.2018. HRVATSKA – DELT NERETVE Prijeđe pola svijeta da bi došla na Neretvu i završila kao delicija na stolu Slobodna Dalmacija, 10.8.2018. CRNA GORA - KATUNI Stranci na Čakoru ostanu i po tri dana RTCG, 8.8.2018. LIKA - MEDIJI Počelo snimanje novog putopisnog serijala Stani u Lici! HRT, 7.8.2018. CRNA GORA - BAŠTINA Crvena stijena zaslužuje zaštitu UNESCO-a RTCG, 2.8.2018. CRNA GORA - BAŠTINA 'Najdramatičniji i najčarobniji krajolik Europe': CNN uvrstio Dalmaciju među 16 najatraktivnijih obala svijeta Slobodna Dalmacija, 1.8.2018. HRVATSKA - PLANINARSTVO Slavko Tomerlin - Tatek (1927 - 2018) Hrvatski planinarski savez, 30.7.2018. CRNA GORA – BJELOPOLJSKI KRAJ Uređene staze DAN, 26.7.2018. ŠAVNIČKI KRAJ - USKOCI Semolj raselio uskočka sela DAN, 24.7.2018. CRNA GORA – NIKŠIĆKI KRAJ Neiskorišćeni turistički potencijali grada - Izletišta zapuštena i potpuno devastirana DAN, 24.7.2018. VRANICA - EKOLOGIJA Uspješno okončana prva eko akcija na Prokoškom jezeru Klix.ba, 23.7.2018. SLOVENIJA – HRVATSKA – ZAŠTITA PRIRODE Održano predavanje i prikazivanje kratkog dokumentarnog filma "Put risa" RTCG, 20.7.2018. CRNA GORA – SKADARSKO JEZERO Plan za razvoj i očuvanje NP Skadarsko jezero RTCG, 19.7.2018. LIKA - TURIZAM Novost na Plitvičkim jezerima - NOVI VIDIKOVAC ZA VELIKI SLAP - Zajednička ulaznica za turistička odredišta u Lici i okolici Ličke novine, 18.7.2018. DALMACIJA - IMOTSKA KRAJINA Hrvatske vode zatrpale izvorišta u Imotskoj krajini, narod se digao na noge: U svijetu se vode ratovi zbog vode, a mi svoje izvore betoniramo! Slobodna Dalmacija, 18.7.2018. CRNA GORA - GASTRONOMIJA Zaštićena još dva proizvoda – Crnogorska goveđa pršuta i Crnogorska stelja Ministarstvo poloprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore, 18.7.2018. PROKLETIJE - ĐERAVICA U devetoj deceniji osvojio vrh Prokletija DAN, 18.7.2018. CRNA GORRA – VOJNIK PLANINA Milivoje Radulović, jedini stočar na katunu Jasikovac u podnožju Vojnika, ljut na Ministarstvo poljoprivrede DAN, 16.7.2018. CRNA GORA - PLANINARSTVO Obilježeno 130 godina od začetka planinarstva u CG RTCG, 14.7.2018. CRNA GORA – SINJAJEVINA – ZAŠTITA PRIRODE NATO bazu gradiće na Sinjajevini Politika.rs, 13.7.2018. STARI VLAH – ZLATIBOR - TURIZAM Zlatibor najposećenija destinacija u prvom delu godine Politika.rs, 12.7.2018. OTOCI SJEVERNOG JADRANA - KRK TZ otoka Krka razvila nove outdoor karte i Hike & Bike mobilne aplikacije Novi list, 11.7.2018. CRNA GORA – ZAŠTITA PRIRODE Zaštititi borovnjake DAN, 10.7.2018. PLANINE STAROG VLAHA I RAŠKE (SANDŽAKA) Manastiri, Uvac, krompir, o zmijama da ne pričam B92, 4.7.2018. CRNA GORA - MORAČKE PLANINE Neiskorišćeni turistički potencijali Lukavice DAN, 3.7.2018. ISTRA - ISTARSKI PLANINARSKI PUT IPP, promjena noćišta Pruhari-Veli Mlun Hrvatski planinarski savez, 2.7.2018. GORSKI KOTAR - VRBOVSKO Panova staza u Kamačniku - spoj glazbe i prirode Novi list, 1.7.2018. CRNA GORA - FAUNA TO Bar promovisala publikaciju o opasnim gmizavcima u Crnoj Gori DAN, 30.6.2018. HERCEGOVINA - MOSTAR Mostar dobio najduži zip-line u BiH Grad Mostar, 28.6.2018. CRNA GORA - PROKLETIJE - BOGIĆEVICA U Babinom Polju održana međunarodna likovna kolonija “Hrid 2018” - Priroda vječita inspiracija umjetnika DAN, 27.6.2018. MASIV DURMITORA Akcija volontera iz Mađarske: U NP “Durmitor” zasadili 1.001 stablo DAN, 26.6.2018. CRNA GORA - BOKA KOTORSKA - BAŠTINA Žitelji Lipaca apeluju na nadležne da izgrade put i valorizuju praistorijske crteže DAN, 22.6.2018. DALMACIJA – IMOTSKA KRAJINA Bura oko Modrog jezera: Grad za privatnika srušio stabla i izbetonirao dio zaštićenog područa; Posebno je zanimljivo objašnjenje zašto im je 'čuvar prirode' to odobrio... Slobodna Dalmacija, 20.6.2018. CRNA GORA - BIJELO POLJE - ZAŠTITA PRIRODE Mještani i ekolozi upozoravaju da je ugrožen eko sistem Bistrice DAN, 20.6.2018. DURMITOR - TURIZAM Ski-centar Savin kuk za ljubitelje planine u ljetnjim uslovima pripremio raznovrsnu ponudu; Panoramska ruta magnet za turiste DAN, 19.6.2018. VIA DINARICA - HRVATSKA, CRNA GORA Potpisan sporazum o saradnji i partnerstvu na projektu VIA DINARICA Planinarski savez Crne Gore, 18.6.2018. CRNA GORA - ŠAVNIČKI KRAJ - ZAŠTITA PRIRODE Mještani nekoliko šavničkih sela uporni da sačuvaju prirodni dragulj; Borba za Bukovicu još traje DAN, 18.6.2018. CRNA GORA - BOKA KOTORSKA - LUŠTICA Opština Herceg Novi promovisala pješačke staze na Luštici DAN, 17.6.2018. ŽIVOTINJSKI SVIJET - ZMIJE Počela je sezona poskoka: donosimo detaljni 'profil' zmije koja može ubiti čovjeka, a otkrivamo i bezazleni trik kojim je možete 'nasmrt' preplašiti Slobodna Dalmacija, 14.6.2018. VELIKA KAPELA – BIJELE I SAMARSKE STIJENE Briga o prirodnim ljepotama: Bijele i Samarske stijene pridružuju se NP-u “Risnjak” Novi list, 10.6.2018. UČKA - ZAŠTITA PRIRODE Promatranje ptica - nova atrakcija u Parku prirode Učka Novi list, 8.6.2018. ISTRAŽIVAČI I KRONIČARI – NOVE PUBLIKACIJE Predstavljena knjiga o Željku Poljaku Hrvatski planinarski savez, 7.6.2018. GASTRONOMIJA Sarajevo na listi najpopularnijih destinacija za kušanje lokalne hrane Klix.ba, 6.6.2018. GORSKI KOTAR - ŠUME Otac i sin, doktori za drveće upozoravaju: Gorski kotar bi mogao izgledati kao hercegovački krš Novi list, 5.6.2018. BOSNA I HERCEGOVINA - ZENIČKO PODRUČJE Bistričak je nekada bio omiljeno odmaralište mladih Zeničana, a danas vapi za obnovom Klix.ba, 3.6.2018. ISTRAŽIVAČI I KRONIČARI Izložba o Simonoviću u Samoborskom muzeju Hrvatski planinarski savez, 28.5.2018. PRIMORSKO-GORANSKA ŽUPANIJA BIKE FRIENDLY ŽUPANIJA Krenite e-biciklima u avanturu upoznavanja Primorja, otoka i Gorskog kotara Novi list, 25.5.2018. GORSKI KOTAR Fužine bez "Sv. Antona" - Poznati turistički brodić na jezeru Bajer ove sezone neće biti popravljen Novi list, 19.5.2018. ZAPADNA SRBIJA - BAŠTINA Poslednji čuvari narodnog graditeljstva Politika.rs, 19.5.2018. GORSKI KOTAR Uz samu autocestu Rijeka - Zagreb niknut će Adrenalinski centar Vrata Novi list, 17.5.2018. PRIMORSKE PLANINE CRNE GORE - CRMNICA Projekat NVO Ekspedicio - Stazama kroz baštinu DAN, 15.5.2018. DALMACIJA - DINARA Na Dinari otvoreno najviše sklonište u Republici Hrvatskoj, posvećeno pokojnom Dragi Grubaću Dalmacija danas, 13.5.2018. HRVATSKA - BANOVINA (BANIJA) Ugrožene stoljetne kestenove šume na Banovini HRT, 13.5.2018. CRNA GORA – PASKI KRAJ Terenska nastava u Brezojevicama DAN, 12.5.2018. SREDIŠNJA CRNA GORA - OSTROG Mještani podostroških sela tvrde da su odsječeni od svijeta DAN, 11.5.2018. PRIMORSKE PLANINE CRNE GORE - CRMNICA Selo bez vode, prodavnice i prevoza DAN, 10.5.2018. CRNA GORA - DURMITOR Ruska državljanka stradala na Durmitoru RTCG, 10.5.2018. PRIMORSKE PLANINE CRNE GORE - ORJEN Praviće avanturistički park na Vrbanju RTCG, 7.5.2018. PLANINE STAROG VLAHA- ZLATIBOR - TRADICIJA Katrandžija snagom radi, a dobro zaradi Politika, 5.5.2018. OTOCI SJEVERNOG JADRANA - CRES - ZAŠTITA PRIRODE Uzletjeli Plavnik, Kvarnerić, Kruna, Nevera, Jadran i Pavlomir: Šest bjeloglavih supova pušteno u prirodu Novi list, 4.5.2018. CRNA GORA - DURMITOR Kotorska NVO “Ekspedicio” zahtijeva zaštitu hotela “Durmitor” DAN, 4.5.2018. CRNA GORA - ULCINJSKO PRIMORJE Nastavljen projekat morskog dobra na Velikoj plaži Zaštita pješčanih dina DAN, 4.5.2018. CRNA GORA - BJELOPOLJSKI KRAJ - BISTRICA Vratiti lilanje i kukuruzijadu DAN, 28.4.2018. BIH – TUZLANSKO PODRUČJE - EKOLOGIJA Ekološka katastrofa u BiH: Pukao nasip, bijeli talog se izlio u rijeku Index.hr, 27.4.2018. CRNA GORA – PVSKI KRAJ Park prirode “Piva” novitetima obilježava tri godine od osnivanja DAN, 27.4.2018. GORSKI KOTAR – DELNIČKI KRAJ - TURIZAM Turizam Gorskog kotara sve je zanimljiviji. Evo što se trenutno priprema Novi list, 26.4.2018. GORSKI KOTAR - FUŽINARSI KRAJ Neiskorišteni potencijal: Fužinarci naumili obnoviti Sednjak Novi list, 26.4.2018. CRNA GORA – BOKA KOTORSKA Boka na dlanu RTCG, 25.4.2018. CRNA GORA - ORJEN - PARAGLIDING Paraglajding dan na poletištu Dizdarica DAN, 25.4.2018. OTOCI SJEVERNOG JADRANA - RAB Obnova i dovršenje Premužićeve staze na otoku Rab RTCG, 25.4.2018. CRNA GORA - ORJEN ekološka akcija u masivu Orjena: Očišćena karaula Grab DAN, 24.4.2018. CRNA GORA - PLANINE Turizam na katunima: Turisti traže seoski način života RTCG, 21.4.2018. HRVATSKA - LIBURNIJSKE PLANINE Bolje živjeti s vukovima i medvjedima nego u neboderu: Posjetili smo jedinog stanovnika sela Obor Novi list, 19.4.2018. CRNA GORA – PLJEVALJSKI KRAJ Uređuju Borovičko jezero DAN, 15.4.2018. CRNA GORA – HERCEG NOVI Tunel Lalovina - Tunel oživio nakon 50 godina DAN, 15.4.2018. CRNA GORA - SINJAJEVINA Na Sinjajevini - Park ili poligon - odlučiće Vlada RTCG, 12.4.2018. SRBIJA – DONJE POLIMLJE Sastavci: Glava u jednoj, noge u drugoj državi Politika.rs, 12.4.2018. GORSKI KOTAR – TURIZAM Hoće li Fužine ove godine ostati bez svog poznatog turističkog brodića Novi list, 12.4.2018. ZAPADNA SRBIJA - ZLATAR Na leto Akva park na Zlatarskom jezeru Večernje novosti, 11.4.2018. ZAPADNA SRBIJA - ZLATAR Puni kreveti na Zlataru Večernje novosti, 11.4.2018. SRBIJA – STARI VLAH ZAŠTITA KAMENOG MOSTA: Ivanjičani sačuvali 112 godina star prelaz preko Moravice Večernje novosti, 11.4.2018. CRNA GORA - BOKA KOTORSKA Počelo uređivanje Tivatskih solila RTCG, 10.4.2018. CRNA GORA - ZETA Pošumljavaju Zlaticu i Ćemovsko RTCG, 10.4.2018. DALMACIJA - VRGORAC Pogledajte kako izgleda najstariji dalmatinski rudnik kojim je upravljao čak i barun Rothschild: uskoro će oživjeti tuneli stari više od četiri stoljeća Slobodna Dalmacija, 9.4.2018. CRNA GORA - KUČKE PLANINE Uskoro staza do tvrđave Medun RTCG, 5.4.2018. CRNA GORA - DURMITOR Green Montenegro Fest u NP Durmitor RTCG, 3.4.2018. LIKA – KOSINJSKA DOLINA U ovoj dolini život stoji već pola stoljeća: "Umorni smo od čekanja, ovo više nema smisla" Novi list, 2.4.2018. CRNA GORA – BIH; PLUŽINE, NIKŠIĆ, BILEĆA, TREBINJE Zaboravljene spomenike približiće javnosti RTCG, 30.3.2018. DALMACIJA – IMOTSKA KRAJINA Imoćani imaju bogatstvo o kakvom drugi mogu samo sanjati, no uz njega je vezan čudan paradoks Slobodna Dalmacija, 26.3.2018. DALMACIJA – BIOKOVO Vlasnicima biokovskih dolaca 3500 kg sjemenskoga krumpira Slobodna Dalmacija, 25.3.2018. GORSKI KOTAR - ARHEOLOGIJA Processus Montanus: Gorski kotar sve je zanimljiviji arheolozima Novi list, 23.3.2018. DUBROVAČKO PRIMORJE - TRSTENO Preživjela je turske haračlije, Napoleonove vojnike i ruske bojovnike: gorostasna platana iz Trstenog umalo do titule Europskog stabla godine Slobodna Dalmacija, 22.3.2018. KOMOVI Osnivaju park prirode Komovi DAN, 21.3.2018. VRGORSKA KRAJINA - BAŠTINA Turske kule bit će atrakcija kakvu malo tko osim Vrgorca ima Slobodna Dalmacija, 19.3.2018. PLANINA HAJLA – CRNA GORA / KOSOVO Žitelji šest rožajskih sela jedinstveni u stavu da ne dozvole izgradnju mini hidroelektrana DAN, 18.3.2018. CRNA GORA - GRUPA VISITORA - ZELETIN Zaustaviti poharu Zeletina DAN, 16.3.2018. CRNA GORA - BJELASICA Turistička organizacija Bijelo Polje organizovala promociju staze za hodanje na krpljama DAN, 14.3.2018. CRNA GORA - BARSKO PRIMORJE TO Bar u susret turističkoj sezoni najavljuje brojne aktivnosti: U ponudi obilazak pećina DAN, 13.3.2018. CRNA GORA - POLIMLJE - EKOLOGIJA Predstavnici više mjesnih zajednica zatražili da se obustavi izgradnja mini- elektrana na pritokama Lima DAN, 11.3.2018. CRNA GORA - BJELASICA Promocija staze za hodanje na krpljama (11.3.2018.) Planinarski savez Crne Gore, 9.3.2018. HRVATSKA - SPELEOLOGIJA U Šibeniku postavljena izložba Istraživači hrvatskog podzemlja Hrvatski planinarski savez, 6.3.2018. ULCINJSKO PRIMORJE - BAŠTINA Ulcinjsku svadbu predložiti za UNESKO DAN, 2.3.2018. VELEBIT - JUŽNI PRVI PUT U POVIJESTI Na Paklenicu stiže domarica Irena: Ovu sam priliku čekala godinama. Idemo ja i moj 18-mjesečni sin! Zadarski ist, 27.2.2018. SJEVEROISTOK CRNE GORE – BERANE / BIJELO POLJE Neophodna turistička valorizacija vodopada između Bijelog Polja i Berana - Skakavac ostavlja bez daha DAN, 27.2.2018. GORSKI KOTAR – VELIKA KAPELA Općina Mrkopalj želi bolje zaštititi strogi rezervat prirode: Bijele i Samarske stijene pod zaštitu UNESCO-a? Novi list, 21.2.2018. CRNA GORA - BIHORSKI KRAJ Izgradnjom modernih saobraćajnica Bihor postaje privlačna destinacija: Svi putevi vodiće u Petnjicu DAN, 21.2.2018. DALMACIJA - BIOKOVO Zameteni i potpuno izolirani na 1762 metra nadmorske visine: ovo je najviše radno mjesto u Hrvatskoj, a pogled s njega ostavlja bez daha Slobodna Dalmacija, 20.2.2018. CRNA GORA – ŽUPA NIKŠIĆKA Stara tvrđava u Župi nikšićkoj biće restaurirana DAN, 20.2.2018. HERCEGOVINA – TURIZAM Špilju Vjetrenicu u prošloj godini posjetilo 15.000 turista Klix.ba, 17.2.2018. GORSKI KOTAR – ZAŠTITA PRIRODE Obilježen još jedan ris u Primorsko-goranskoj županiji, pratit će se njegovo kretanje Novi list, 16.2.2018. CRNA GORA – PODRUČJE ŠAVNIKA Šavničani glasači za spas rijeke - Bukovicu staviti pod strogu zaštitu DAN, 16.2.2018. CRNA GORA – PODKOMOVLJE Mještani potkomovskih sela traže da se organizuje javna rasprava u vezi najavljene izgradnje mini- elektrana na Mojanskoj i Kutskoj rijeci DAN, 14.2.2018. CRNA GORA – ORJEN Vandalizam nad izvorima i česmama poprima alarmantne razmjere DAN, 14.2.2018. HERCEGOVINA – RAMA Dok mladi napuštaju Ramu, bajkoviti Franjevački samostan okuplja posjetioce iz cijelog svijeta Klix.ba, 11.2.2018. CRNA GORA – BIHORSKI KRAJ Mještani Azana traže da sveto drvo u njihovom selu dobije posebnu zaštitu: Očuvati bor star pet vjekova Klix.ba, 11.2.2018. BOSNA - PODRINJE Hrast od 200 godina u istočnoj Bosni prkosi vremenu i ljudima Klix.ba, 9.2.2018. CRNA GORA – ŠAVNIČKO PODRUČJE U Šavniku osnovan ekološki pokret “Donja Bukovica“: Udruženi da zaštite rijeku DAN, 9.2.2018. CRNA GORA - KORITA MJEŠTANI KORITSKE VISORAVNI SU USPJEŠNI POLJOPRIVREDNICI, ALI KAŽU DA SU NADLEŽNI ZABORAVILI NA NJIH: puno, uslova za život malo DAN, 5.2.2018. HERCEGOVINA – MASIV ČVRSNICE Veliki Movran jedan je od najvećih vodopada u Evropi i pojavljuje se samo poslije obilne kiše Klix.ba, 4.2.2018. DALMACIJA – IMOTSKA KRAJINA Kandidatura u pripremi: imotska jezera bit će dio UNESCO-ova geoparka Slobodna Dalmacija, 4.2.2018. SRBIJA – PLANINA TARA Planinska lepotica blage naravi HRT, 4.2.2018. DALMACIJA – NP KRKA Izlov štuke u Krki jer je ugrozila 30-ak vrsta riba Večernje novosti, 3.2.2018. SRBIJA – ZLATIBOR Pršutijada slavi punoletstvo - Ukus pršute isti, a pušnice kao apoteke Večernje novosti, 3.2.2018. GORSKI KOTAR – VRBOVSKO PODRUČJE NOVI ADUT VRBOVSKOG Skijalište u Vujnovićima samo čeka - snijeg Novi list, 2.2.2018. BOSANSKA KRAJINA - POVRBASJE National Geographic o neobičnoj zabavi u BiH: Uživanje u ležaljkama iznad kanjona Tijesno Klix.ba, 28.1.2018. OTOCI SREDNJEG JADRANA – MURTER - BAŠTINA Prva hrvatska arheološka plaža HRT, 27.1.2018. DURMITOR – ZIMSKI TURIZAM Centri moći uništili Žabljak DAN, 26.1.2018. ULCINJSKO PRIMORJE Ulcinj dobija dva vidikovca DAN, 25.1.2018. CRNA GORA – PIVSKI KRAJ Na Pivskom jezeru najduži „zip lajn“ DAN, 25.1.2018. CRNA GORA – NACIONALNI PARK DURMITOR Direktor JPNPCG Elvir Klica na radnom sastanku u opštini Žabljak predstavio projekte u cilju unapređenja turističke ponude NP Durmitor Nacionalni parkovi Crne Gore, 25.1.2018. HRVATSKA – GORSKI KOTAR Jesu li goranske šume ugrožene? HRT, 24.1.2018. CRNA GORA – ORJEN Čari Orjena mame ljubitelje snijega DAN, 24.1.2018. CRNA GORA - PROKLETIJE - TURIZAM Iz TO Plav ističu da je turitičku sezonu potrebno obogatiti novim sadržajima DAN, 22.1.2018. PLANINE ISTRE I KRAS - UČKA Ravnatelj Parka prirode Učka otkriva planove i što će konkretno donijeti EU projekt vrijedan 50 milijuna kuna Novi list, 20.1.2018. GORSKI KOTAR – SKRADSKI KRAJ Općina Skrad nakon hotela planira kupiti i benzinsku pumpu Novi list, 20.1.2018. SRBIJA - PLANINE RAŠKE (SANDŽAKA) Buđenje turizma na Zlataru Politika.rs, 20.1.2018. SRBIJA – STARI VLAH Ovčar Banja na suvom ostrvu Politika.rs, 20.1.2018. GORSKI KOTAR – LOKVARSKI KRAJ Preobrazba Učiteljske zgrade: Lokvarsko ružno pače konačno postaje labud Novi list, 18.1.2018. HRVATSKA - BOKA KOTORSKA - PREVLAKA Općina Konavle prepustila upravljanje tvrđavom na Prevlaci Društvu prijatelja dubrovačke starine Slobodna Dalmacija, 17.1.2018. RIJEČKO ZALEĐE - BAŠTINA Do kraja godine uredit će se Zavičajna kuća - novi dom zvončara Halubja Novi list, 16.1.2018. HERCEGOVINA - LJUBUŠKI Priprema se obnova kule hercega Stjepana u Ljubuškom Klix.ba/FENA, 16.1.2018. DUBROVAČKO PODRUČJE - SNIJEŽNICA Radovi u planinarskoj kući Škola Kuna Konavoska PSH, 15.1.2018. RIJEČKO ZALEĐE - BAŠTINA Promocija vrijednih običaja liburnijskog kraja: Zvončari su puno više od tradicije Novi list, 15.1.2018. HERCEGOVINA Razglednica iz Ljubinja: Mjesto skromnih i vrijednih ljudi, odbojke i meda Klix.ba, 14.1.2018. VISOKA HERCEGOVINA – NEVESINJSKO PODRUČJE Visoravan Morine: Još jedan naš potpuno pust prostor koji čeka neke bolje dane Klix.ba, 13.1.2018. GORSKI KOTAR – ŠUME I ŠUMARSTVO OPOMENA PRIRODE Stručnjak objašnjava što se zapravo događa s goranskim šumama Novi list, 11.1.2018. PLANINE ISTRE I KRAS - UČKA Projekt vrijedan 50 milijuna kuna za ljepši pogled s Učke Novi list, 10.1.2018. CRNA GORA - SJEVEROISTOK U okviru projekta „Valorizacija Đalovića pećine” - Uređeno šest kilometara pristupnih staza DAN, 9.1.2018. CRNA GORA – BJELASICA KOD PLANINARSKOG DOMA „CMILJAČA”: Markirana staza za hodanje na krpljama DAN, 6.1.2018. CRNA GORA – KATUNSKA NAHIJA – CUCE Refresh: Novi život kuće na Lokvarskom jezeru DAN, 6.1.2018. GORSKI KOTAR – LOKVARSKI KRAJ Predstavljen projekat Mrkovska kuća Novi list, 6.1.2018. SRBIJA – VALJEVSKE PLANINE - SUVOBOR Ni manjeg sela, ni više muzeja Politika.rs, 5.1.2018. CRNA GORA – BARSKO PRIMORJE Predstavljen projekat Mrkovska kuća DAN, 5.1.2018. CRNA GORA – PIVSKI KRAJ U plužinskom parku prirode zadovoljni prošlogodišnjom sezonom DAN, 4.1.2018. CRNA GORA – BARSKO PRIMORJE I SKADARSKO JEZERO TO Bar promovisala nove kataloge: Dobrodošli na dvije čarobne obale DAN, 4.1.2018. CRNA GORA – NAC. PARK PROKLETIJE Nacionalni park Prokletije: Zatekla javašluk, obećava prosperitet DAN, 3.1.2018. PLANINE ISTOČNE BOSNE - JAHORINA Na Ravnoj planini otvorena prva kabinska žičara u BiH po uzoru na svjetska skijališta Klix.ba, 25.12.2017. HERCEGOVINA - TURIZAM Raste broj posjetitelja vodopada Kravica, ali i cijena ulaznica Klix.ba / FENA, 24.12.2017. GORSKI KOTAR – TURIZAM Ministarstvo turizma sufinancira Kamačnik, Kolarnicu i Crni Lug Novi list, 20.12.2017. CRNA GORA - BJELASICA Predsjednik NVO ,Eko-Bjelasica Pavle Orović kaže da se sporo realizuje valorizacija Bjelasice DAN, 18.12.2017. DALMACIJA - ZALEĐE ZADRA Krvavi masakr u zaleđu: čopor vukova počinio najgori pokolj u povijesti, mještani u strahu za djecu. Slobodna Dalmacija, 16.12.2017. OTOCI SJEVERNOG JADRANA - PAG Nezapamćena invazija na mitski otok, čagljevi poklali janjce! Ljudi su očajni, ne znaju kako se obraniti, nitko od nadležnih ne reagira... Slobodna Dalmacija, 16.12.2017. CRNA GORA - PODRUČJE BIHORA Projekat „Valorizacija Đalovića pećine” vrijedan 12,5 miliona eura DAN, 13.12.2017. DALMACIJA – BIOKOVO - INFRASTRUKTURA Vlada ukinula tunelarinu kroz Biokovo! Od Nove godine više se ne naplaćuje tunel Sv. Ilija Slobodna Dalmacija, 13.12.2017. PRIMORSKE PLANINE CRNE GORE - ORJEN Edukativna pješačka tura kroz južni masiv Orjena DAN, 13.12.2017. BIH - PROJEKTI - VIA DINARICA Via Dinarica projekat – iskorak ka održivom razvoju turizma u BiH i regiji Oslobođenje, 11.12.2017. ISTOČNA BOSNA – ODŽAK KOD GORAŽDA Turbe Sijerčića je bilo vrelo duhovnosti, a danas je tek pusti podsjetnik na drugačiji život Klix.ba, 11.12.2017. HRVATSKA Uskoro stiže novi Zakon o brdsko - planinskom području. Otkrivamo što će sve donijeti Novi list, 6.12.2017. HRVATSKO – PRIMORJE – CRIKVENIČKO ZALEĐE Vandali porušili deset putokaza na brdu Kotor u zaleđu Crikvenice Novi list, 5.12.2017. DALMACIJA – IMOTSKA KRAJINA Imoćani u strahu za svoj prirodni fenomen: što se to događa, vodostaj Crvenog jezera nikad nije bio niži?! Slobodna Dalmacija, 4.12.2017. VISOKA HERCEGOVINA – JABLANIČKO JEZERO - TRADICIJA Šaćir Husrep iz Ostrošca nekad je čamce pravio iz nužde, a sad iz hobija Klix.ba, 2.12.2017. CRNA GORA - BJELASICA Most na Ljuboviđi otvara Bjelasicu DAN, 2.12.2017. HRVATSKA – CRNA GORA – BOKA KOTORSKA Vitaljina zatvorena do 1. jula DAN, 2.12.2017. GORSKI KOTAR – MRKOPALJSKI KRAJ I Mrkopalj dobio etnozbirku: Više od 150 eskponata na jednom mjestu Novi list, 2.12.2017. CRNA GORA – MORAČKE PLANINE – LOLA (JAVORJE) Asfalt stigao do Javorja DAN, 1.12.2017. OTOK KRK Nakon krčkog ulja i pršuta, u postupak zaštite kreću i šurlice Novi list, 28.11.2017. SARAJEVSKO PODRUČJE - TREBEVIĆ Prve gondole za Trebevićku žičaru stigle u Sarajevo Klix.ba, 27.11.2017. ZAPADNA BOSNA – POUNJE – KRUPA n. UNI Počela rekonstrukcija rodne kuće Branka Ćopića u Hašanima SRNA, 24.11.2017. GORSKI KOTAR - ŠUME OPASNI NAMETNIK Zbog potkornjaka ove godine posječeno 306 tisuća kubika šume u Gorskom kotaru Novi list, 22.11.2017. DUBROVAČKO PODRUČJE Dubrovački planinar doživio šok na brdu iznad Mokošice: Danas sam naletio na njega! On je od straha riknuo, a ja problijedio! Slobodna Dalmacija, 20.11.2017. OTOK CRES Nakon ulja, red je za janjetinu: I creska ovca postaje turistički brend Novi list, 15.11.2017. SREDNJA BOSNA – KAKANJSKO PODRUČJE Od ove zimske sezone noćno skijanje i na Ponijerima kod Kaknja Klix.ba, 16.11.2017. VELEBIT - SJEVERNI Stavite 3D naočale i poletite poput orlova nad Sjevernim Velebitom Novi list, 15.11.2017. SREDNJA BOSNA – VLAŠIĆ Selo Korićani sa 40 mještana i dva učenika moglo bi postati "polje zečeva" Klix.ba, 12.11.2017. BOSNA - DINARA Timovi za uklanjanje eksplozivnih sredstava (UES) FUCZ na Dinari uništili minobacačku minu koji su pronašli planinari Vlada Hercegbosanske županije, 10.11.2017. PRIMORSKE PLANINE C. GORE - SUTORMAN Put preko Sutormana visokog rizika DAN, 10.11.2017. CRNA GORA – PLJEVALJSKI KRAJ Malobrojniji mještani pljevaljskih sela imaju sve više problema sa divljim životinjama DAN, 10.11.2017. SARAJEVSKO PODRUČJE Pohod na 4 olimpijske planine: Jahorinu, Trebević, Igman i Bjelašnicu Planinarski savez Bosne i Hercegovine, 9.11.2017. SARAJEVSKO PODRUČJE - TREBEVIĆ Od 13. novembra počinje rekonstrukcija spomen-parka Vraca Klix.ba, 9.11.2017. PRIMORSKE PLANINE C. GORE - RUMIJA ”Šestani” organizovali planinarsku turu do vrha Rumije DAN, 8.11.2017. CRNA GORA - KOMOVI Katunski turizam brend Komova DAN, 7.11.2017. SARAJEVSKO PODRUČJE - IGMAN Uskoro izgradnja nove staze na Velikom polju na Igmanu za EYOF 2019. Klix.ba, 6.11.2017. PLANINE ISTOČNE BOSNE - TREBEVIĆ Nastavljeno postavljanje stubova za buduću Trebevićku žičaru Klix.ba, 5.11.2017. GORSKI KOTAR - VRBOVSKO U Vrbovskom se gradi obiteljsko skijalište, nova vučnica bit će u funkciji već ove sezone Novi list, 5.11.2017. HRVATSKO PRIMORJE OTKUD ZVIJERI USRED GRADA? Između Šmrike i Novog šeće - najmanje 15 medvjeda Novi list, 4.11.2017. PRIMORSKE PLANINE C. GORE - ORJEN Orjen, planina kraj mora DAN, 3.11.2017. CRNA GORA - KOMOVI Iz savjeta mz košutiće tvrde da selo ostaje pusto zbog brojnih problema DAN, 2.11.2017. CRNA GORA - BJELASICA Na padinama Bjelasice u mjestu Cmiljače - Adaptiraju planinarski dom DAN, 2.11.2017. SZ SRBIJA - AZBUKOVICA Azbukovica: Dobri programi privlače goste Večernje novosti, 1.11.2017. HERCEGOVINA - BILEĆKO PODRUČJE U Hercegovini presušilo jezero i otkrilo tajnu staru 50 godina Večernji list, 31.10.2017. BIH – HERCEGOVINA - STOLAC Razglednica iz Stoca: Prelijepi i tužni grad na Bregavi čeka bolje dane Klix.ba, 29.10.2017. GORSKI KOTAR Cesta duga 20 godina: Izgradnja kupske magistrale sramota za sve vlade do sada Novi list, 26.10.2017. BIH - HERCEGOVINA Požar Progutao Park prirode Hutovo blato! Dnevni list, 25.10.2017. BIH - HERCEGOVINA Evropska unija finansira nove turističke sadržaje u Blagaju Klix.ba, 25.10.2017. DALMACIJA - MOSOR Sarajevski bor posađen na Mosoru u Dalmaciji u znak planinarske solidarnosti Klix.ba, 24.10.2017. KVARNER – OTOK KRK Digitalna karta kulturne baštine Bodulije - "Simply the best" Novi list, 24.10.2017. CRNA GORA - KOLAŠIN Netaknuta priroda za potpun užitak DAN, 22.10.2017. CRNA GORA - ORJEN MZ Kameno – Žlijebi zahvaljujući bogatoj istoriji i jedinstvenoj arhitekturi privlači goste sa svih strana DAN, 22.10.2017. CRNA GORA - NACIONALNI PARK BIOGRADSKA GORA Markiran najveći crni medvjed na Balkanu DAN, 16.10.2017. CRNA GORA – BOKOKOTORSKO PODRUČJE Otok Lastavica: Obnova tvrđave uz poštovanje pejzaža i arhitekture DAN, 13.10.2017. BOSNA I HERCEGOVINA - PLANINARENJE Visokogorci iz Sarajeva osvojili svih 57 bh. vrhova iznad 2.000 metara nadmorske visine Klix.ba, 13.10.2017. CRNA GORA - PRIMORSKE PLANINE - CRMNICA Život se vraća u crmničko selo Krnjice DAN, 8.10.2017. CRNA GORA – BIHOR – PETNJICA Akcija turističke organizacije Petnjica; Postavili putokaze do Torina DAN, 4.10.2017. CRNA GORA – PROKLETIJE, NACIONALNI PARK U Grebajama vikendice niču kao pečurke DAN, 3.10.2017. GORSKI KOTAR – BRODMORAVIČKI KRAJ Etnološka zbirka Palčava šiša iz Plešci privlači studente i stručnjake Novi list, 3.10.2017. CRNA GORA – PLAV Prioritet zaštita Plavskog jezera DAN, 3.10.2017. GORSKI KOTAR – BRODMORAVIČKI KRAJ Povijesni kampus Doluš: Šest lokacija Kupskog kanala povezano u privlačnu šetnicu Novi list, 1.10.2017. PLANINE ISTRE I KRAS Kras, Brkini in Čičarija so adut Primorske novice, 28.9.2017. BOSNA I HERCEGOVINA – PROJEKTI Podrška turizmu: Regionalnom projektu Via Dinarica dodijeljeno 100.000 KM Klix.ba, 28.9.2017. HERCEGOVINA Počitelj proživljava svoje najgore dane zarobljen u vremenu i potpunom bezvlašću Klix.ba, 23.9.2017. PROKLETIJE – CRNA GORA Otkriveno 25 kilometra pećinskih prolaza DAN, 21.9.2017. BOSNA I HERCEGOVINA – CRNA GORA - HRVATSKA U Širokom Brijegu u održan sastanak o projektu prekogranične saradnje tri države DAN, 19.9.2017. SREDNJA BOSNA – VAREŠKO PODRUČJE Posljednji dani ljeta u "alpski" uređenom selu Budoželje kod Vareša FENA / Klix.ba, 18.9.2017. GORSKI KOTAR – BRODKUPSKI KRAJ Turistički potencijali Kupske doline veliki, ali i ovo je ljeto pokazalo - nužna su ulaganja Novi list, 12.9.2017. SREDNJA BOSNA - BUKOVIK Počela rekonstrukcija pješačke staze do vodopada Skakavac, bit će proširena i posuta pijeskom Klix.ba, 12.9.2017. CRNA GORA - MASIV BJELASICE Bjelasica približena DAN, 8.9.2017. PLANINE ISTOČNE BOSNE - TREBEVIĆ Trebević dobija novu 15 km dugu sportsko-turističku stazu pogodnu za planinare, ali i rekreativce Klix.ba 5.9.2017. GORSKI KOTAR – VELIKA KAPELA - OGULIN Mobilna aplikacija 'Visit Ogulin': Destinacija na dlanu Novi list, 5.9.2017. GORSKI KOTAR – STANOVNIŠTVO Depopulacija u Gorskom kotaru: Nestao po jedan razred osnovaca i srednjoškolaca Novi list, 5.9.2017. BIH – RURALNI TURIZAM "Visit Prača" je pozitivna priča koju su počeli volonteri Klix.ba, 3.9.2017. |