SJEVEROISTOČNI POJAS DINARSKOG GORJA > PLANINE SREDNJE I ISTOČNE BOSNE > VLAŠIĆKA GRUPA > Mahnjača
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Velika Mahnjača, 1359 m (na pojedinim kartama 1358 m)
Koordinate najvišeg vrha: 44.4176, 17.8882
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Velika Mahnjača, 1359 m (na pojedinim kartama 1358 m)
Koordinate najvišeg vrha: 44.4176, 17.8882
Mahnjača je srednje visoka planina u srednjoj Bosni, omeđena rijekom Bosnom na istoku i rijekom Usorom na zapadu, Bistričakom na jugu i Crnim vrhom na sjeveru. Pruža se smjerom sjever-jug. Spada u srednje duge planine sa svojih 30 do 40 km dužine te širinom oko 15 km. Prostor planine administrativno pripada općinama Zenica, Žepče i Teslić. Najviši vrh planine je Velika Mahnjača (1359 m, na pojedinim kartama 1358 m). Između dva vrha Palašnice (1323 m) i Velike Mahnjače (1358 m) nalazi se sedlo Ravne ili Javor na 1215 m. Nap ojedinim kartama (posebice starijima) često je nazvana Manjača.
Na planini ima više izvora. Crnogorična šuma koja je u velikoj mjeri očuvana, stanište je raznovrsnog biljnog i životinjskog svijeta. Na obroncima Mahnjače, na njezinim južnim i jugoistočnim padinama nalaze se sela: Smajići, Kolići, Bistrica, Starina, Biljevina, Ivlje, Delići, Balačići, Šahmani, Mjestova Ravan, Ravne, Grablje, Jastrebac, Željezno Polje, Orčevići i Brižđe. Prema sjeveroistoku tu su: Gornja i Donja Prapratnica, Ljubna, Vitlaci i dr. Lokalni pastiti iz okolnih sela izlaze na planinu preko ljeta sa stadima na ispašu, i tu izrađuju cijenjeni masni sir. Na vrhu Velika Mahnjača smješten je vojni objekat sagrađen 1960-ih godina za potrebe vojske JNA kao centar veze. Danas se tu nalazi posada vojnika OS BiH. Na vrhu Palašnica nalazi se spomenik V. Kozaračkoj brigadi i njihovom komandantu Rade Kondiću. S vrha Palašnica vide se sljedeća naseljena mjesta: Žepče, dio Zavidovića, Maglaj, Doboj, dio naselja Tešanjske općine (Jelah, Šije, Matuzići), dio naselja Teslićke općine, dio naslja Zeničke općine, naselja uz magistralnu cestu M17 i dolinu rijeke Bosne. Za povoljna vremena mogu se vidjeti: Prenj, Bjelašnica, Vranica, Konjuh, Ozren, Zvijezda, masiv Vlašića, Borja, Čemernica, Manjača i dr. IZVORI Facebook, Wikipedija |
Žepče
Polovinom 15. stoljeća kralj Stjepan Toma Ostojić izdao je nekoliko povelja. U to vrijeme, a i kasnije , bio je trgovački i zanatski centar posebno poznat po preradi željeza (Novi Šeher). Princ Eugen Savoijski, opisao je strateški položaj grada (tvrđave), od palisada, koje je spalio.
IZVORI I LITERATURA
BALLIAN, Dalibor: Živopisni predjeli planine Mahnjače. Svjetlo riječi, 29.5.2017.