SI POJAS DINARSKOG GORJA > PLANINE SREDNJE I ISTOČNE BOSNE > PLANINE SREDNJE BOSNE > OZREN (kod Sarajeva) > Hum (kod Sarajeva)
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Orlić, 867 m
Koordinate najvišeg vrha: 43.8790, 18.3633
Država: Bosna i Hercegovina
Najviši vrh: Orlić, 867 m
Koordinate najvišeg vrha: 43.8790, 18.3633
Hum je brdo iznad Sarajeva. Nalazi se na prostoru koji administrativno pripada općini Novo Sarajevo odn. njezinim mjesnim zajednicama Velešići, Pofalići I i II, Kobilja Glava. Prema sjeveroistoku su groblje Bare i pogoni Bosnalijeka. Najviša točka brda je na 816 metara nadmorske visine.
Brdo Hum najpoznatiji je dio (iako ne i najviši) površinom malog pobrđa koje se nalazi između donjih tokova Koševskog potoka (pritoka Miljacke), rijeke Miljacke i rječice Vogošće (pritoka Bosne) te Sarajevskog polja. Morfološki, to je pobrđe krajnji jugozapadni nastavak i najniži dio brdsko-planinskog luka koji čine glavni greben Bukovika i greben Bijelosave. Na Humskom pobrđu nalaze se visovi:
Na vrhu Huma sagrađen je 1980-ih godina telekomunikacijski predajnik ("Relej"). Do vrha se može doći stazom pješice ili taksijem. Ovaj televizijski repetitor najznačajniji je komunikacijski objekt u Bosni i Hercegovini. Najveći dio brda Hum proglašen je parkovno-rekreacijskom zonom Park šuma Hum. S vrha se pruža pogled na Sarajevo i planine Trebević, Igman i Bjelašnicu. Na Dan državnosti BiH 25.11.2017. na brdu Hum podignuta je najveća zastava BiH, na jarbolu visine 30 metara dimenzija 12x6 metara. |
Televizijski predajnik na Humu
Televizijski predajnik izgrađen je na brdu Hum 1980-ih godina na nadmorskoj visini od 812 metara. Sastoji se od zidanog objekta i armiranog betonskog tornja visine 78,5 metara. Kada je izgrađen na antenskom stupu montirani su UHF TV antenski sustav, VHF TV antenski sustav i VHF FM antenski sustav koji su emitirali analogni radio i TV signal.
U vrijeme Rata u BiH (1992.-1995.) objekt je bio raketiran (bio je jedna od prvih meta) i oštećen. Nakon rata je samo djelomično renoviran. Osim što je jedan od vizualnih repera i simbola Sarajeva, televizijski predajnik na Humu vrlo je važan za funkcioniranje prijenosa telekomunikacija u državi. Danas su objekt, kao i njegovi uređaji za emitiranje, u nadležnosti dežurnih tehničara BHRT-a. Godine 2016. BH Pošta je povodom Svjetskog dana telekomunikacija i informacijskog društva izdala poštansku marku s motivom Relej na brdu Hum, nominalne vrijednosti 0,70 KM, autorice Sunite Đozić. |
Brdo Hum i Repetitor iznad
Datum objave: 5.6.2018. Autor: 4Life Opis: Svi gledamo iz raznih dijelova Sarajeva prema Humu, a da pogledamo i sa Huma prema Sarajevu :) Snimci Youtube kanala "4Life" na kojem pratioci mogu gledati kvalitetan i zanimljiv sadržaj o najznačajnijim lokacijma i objektima u Sarajevu i okolini. Relej na Humu, Sarajevo
Datum objave: 14.5.2015. Proizvodnja: Klix.ba Opis: Pogled iz ptičje perspektive na relej na Humu u Sarajevu |
Groblje Bare
Bare je središnje sarajevsko groblje. s površinom od 25,5 hektara spada u najveća groblja u ovom dijelu Europe. Jedno je od najestetskijih s obzirom na konfiguraciju terena i krajobraznu izvedbu. Projekt groblja nacrtao je Smiljan Klaić. Freske u trijemu naslikao je Rizah Štetić. Otvoreno je 1965. godine, a prva je sahrana obavljena 3.1.1966. Na središnjem dijelu je prostrana zaravan sa stubištem i trijemom povezuje katoličku, pravoslavnu, muslimansku, židovsku i ateističku kapelu. Površine na groblju raspoređene su prema vjerama: za muslimane, pravoslavce, rimokatolike, židove, evangeliste, adventiste, starokatolike i ateiste. Udio je sukladan srazmjeru u demografskoj strukturi grada Sarajeva. I otpremanje umrlih na grobno mjesto vrši se iz kapela, koje su izgrađene posebno za muslimane, pravoslavne, katolike, judaiste i ateiste. Groblje je opremljeno drenažnim, vodovodnim, kanalizacijskim i električnim instalacijama. Procjena je da je do drugog desetljeća 21. stoljeća uvdje ukopano 60.000 osoba, uglavnom nekadašnjih žitelja Sarajeva. Nalazi se na padinama brda Huma. Pokraj groblja su pogoni Bosnalijeka. U blizini su Betanija, stadion na Koševu i dvorana Zetra, Koševsko brdo, Velešići, Šip, Kobilja Glava, Grahovište i Jezero.
IZVOR Bare (groblje). Wikipedija |