PORJEČJE RIJEKE DRINE
Drina
DRINA je rijeka u istočnoj Bosni i Hercegovini koja svojim donjim tokom čini prirodnu granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije.
Spajanjem crnogorskih rijeka ►Tare i ►Pive na Šćepan Polju nastaje rijeka Drina. U Bosni i Hercegovini je jedino rijeka Sava veća od nje. Drina je ujedno i najveća pritoka rijeke Save. Svojim tokom od oko 346 kilometara prolazi kroz mnogobrojna mjesta u Bosni i Hercegovini. U donjem Podrinju (Semberiji) Drina jednim dijelom čini granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije. Drina se uliva u Savu blizu mjesta Srijemska Rača. Nadmorska razlika između Šćepan Polja i ušća Drine u Savu iznosi oko 358 metara. Tok rijeke: Nedugo nakon svog nastajanja na Šćepan Polju, Drina ulazi u Bosnu i Hercegovinu. Ovaj dio BiH također je dobio svoje ime prema toj rijeci - Gornje Podrinje. Prolazeći kroz Foču, Goražde i Višegrad, u rijeku Drinu se uliva više manjih i većih rijeka. Historijski gledano, rijeka Drina je ovdje bila prepuna brzaka i prolazila kroz kanjone i klisure, što se izmjenilo izgradnjom hidrocentrala u Višegradu i Bajinoj Bašti. Pravac njenog toka je od juga ka sjeveru i ima dosta pritoka. Veće pritoke sa lijeve strane su ►Sutjeska, ►Bistrica, ►Kolina, ►Prača, ►Drinjača i ►Janja, a sa desne ►Ćehotina, ►Janjina, ►Lim, ►Rzav, ►Ljubovija, ►Vrelo i ►Jadar. Sjeverno od Višegrada, između Žepe i Klotijevca, nalazi se najduži kanjon ove rijeke. Dužina ovog kanjona iznosi 24 kilometra. Na Drini su izgrađene tri hidroelektrane (HE): Višegrad, Bajina Bašta i Zvornik. HE "Višegrad" zvanično je puštena u pogon 26. novembra 1989, kada je proradio prvi agregat. Instalirana su tri agregata ukupne snage 315 MW. Korisna zapremina akumulacije je 101 milion m3. HE "Bajina Bašta" u Perućcu je najveći objekat sagrađen na rijeci Drini. Rijeka je pregrađena branom visokom 90 i dugačkom 460 metara. Puštena je u rad 22. novembra 1966. Instalirana su četiri agregata ukupne snage 365 MW. Korisna zapremina akumulacije je 340 miliona m3. HE "Bajina Bašta" godišnje proizvede oko 1500 GWh. HE "Zvornik" puštena je u rad 26. jula 1955. godine. Instalirana su četiri vertikalna agregata ukupne snage od 92 MW. Korisna zapremina akumulacije je 89 miliona m3. HE "Zvornik" godišnje u prosjeku proizvodi oko 500 GWh. |
Reke i jezera ep. 8 Ušće Drine u Savu 22.01.2020.
Autor: AgroTV Srbija Datum objave: 7.2.2020. Opis. Program naše televizije možete pratiti na poziciji 126 u okviru Osnovnog paketa mts TV! "AgroTV" - jedini televizijski kanal u Srbiji posvećen poljoprivredi 365 dana u godini. agrotv.net |
JANJA
JANJA je rijeka u BiH, lijeva pritoka Drine. Izvire istočno od Tuzle, na sjevernim padinama planine Majevice (na 670 m n.v), ispod brda Konjic. Teče kroz Bosnu i Hercegovinu, svom svojom dužinom. U Drinu se ulijeva u mjestu Janja, općina Bijeljina. Rijeka je duga 53 km. Najvećim dijelom teče kroz općinu Ugljevik. U nekim selima rijeku nazivaju Modran. Pritoke Janje su: ►►Prelovačka rijeka, ►►Lipovačka rijeka, ►►Labuđanska rijeka, ►►Rastošnička rijeka, ►►Tobutska rijeka, ►►Mezgrajica.
JADAR (Srbija)
Posle Drine najznačajnija reka u opštini Loznica je JADAR. Njegov glavni izvorišni krak ►Mali Jadar počinje izvorom ispod Debelog Creva na visini od 470 m na teritoriji opštine Osečina. Preko teritorije opštine Loznica protiče na dužini od 35 km. Ukupna dužina Jadra iznosi 79 km a površina sliva je 878 km². Celokupan pad izvora, na visini 470 m, do ušća u Drinu, na visini od 103 m, iznosi 367 m. Sliv Jadra je asimetričnog oblika, sa razvijenom prostranijom levom od desne strane. Zato i najveće pritoke prima sa leve strane kao što su ►►Likodra (27 km), ►►Pecka (24 km) i ►►Korenita (23 km), dok je od desnih pritoka sa svojih 20 km toka najduža i najznačajnija ►►Cernica.
Na Jadru postoje vodomerne stanice Lešnica (osnovana 1926. god.) i Zavlaka (radi od 1959. god.). Period visokih voda se javlja u februaru i maju što je posledica otapanja snega i prolećnih kiša. Nizak vodostaj i proticaj se javljaju u avgustu i oktobru kao posledica smanjenih količina padavina, visokih temperatura vazduha i velikog isparavanja u letnjim mesecima. U periodu visokih voda prosečan proticaj na Jadru na vodomernoj stanici Lešnica iznosi od 15-18 m³/s a u periodu niskih voda od 3-4,5 m³/s, dok prosečan proticaj Jadra iznosi 8,75 m³/s. Apsolutni minimalni proticaj Jadra registrovan je u prvoj polovini oktobra 1961. god. (0,19 m³/s) a apsolutno maksimalni proticaj registrovan je 20. 12. 1968. god. (157 m³/s). Zbog velikih količina nanosa, koji Jadar nije mogao da odnese, već se taložio po aluvijalnoj ravni. ►►Stupnička reka i Korenita nisu mogle da se direktno uliju u Jadar već teku levim obodom oko 8 km. Posle većih kiša aluvijalna ravan poplavi i značajan deo nanosa ostane po livadama i oranicama. Velike poplave zabeležene su 1947, 1948, 1952, 1959, 1965, 1968. godine. presecanjem meandara korito je delimično regulisano na sektoru od puta Kozjak-Tekeriš do ušća. Presečeno je više meandara što je ubrzalo oticanje rečne vode a korito se produbilo i sada je duboko 2-3 m. U odnosu na ranije stanje Jadar je u opštini Loznica kraći za 4 km. U dolini ove reke, u rudniku Jadar, pronađen je mineral Jadarit. Internacionalna rudarska firma Rio Tinto sa sedištem u Britaniji vrši eksploataciju litijumu i litijum borata u dolini Jadra. Lokacija sadrži najveće poznate količine litijuma u Evropi i za sada to je jedina lokacija na svetu koja sadrži litijum borate. |
KORENITA
KORENITA - Leva pritoka Jadra. Zahvata površinu od 80,58 km². Dugačka je 22,75 km dok joj je dužina razvođa iznosi 50,75 km. Loznici pripada donji tok Korenite. teče paralelno sa Jadrom 11 km. Od 1977. do 1984. god. presečeni su meandri i korito je prošireno i produbljeno.
CERNICA
CERNICA - Najveća desna pritoka reke Jadra. Sliv reke zahvata površinu od 118,7 km². Od toga teritoriji Loznice pripada 100,6 km² ili 84,7%. Cernica je dugačka je 21,5 km a dužina razvođa iznosi 51 km.
DRINJAČA
DRINJAČA je lijeva pritoka rijeke Drine, u koju utječe kod istoimenog naselja Drinjača, 15,5 km uzvodno od Zvornika (BiH). Izvire ispod planine Konjuh. Duga je 77 km sa površinom sliva od 1875 km². Glavne pritoke su joj ►Jadar i ►Tišća. Duž njenog toka ide asfaltni put koji povezuje Vlasenicu sa Zvornikom i Kladnjom. Slivno područje Drinjače obiluje šumom, pašnjacima, nalazištima boksita i nemetala.
Drinjača
Drinjača
TIŠČA
Tišča
Tišča
JADAR (Bosna)
Rijeka u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine, desna pritoka Drinjače. Duga je 64,7 km, sa površinom sliva 893,7 km². Izvire ispod Krka (1100 m), a uliva se u Drinjaču kod Kušlata. Vrlo razgranat izvorišni vrh nalazi se u Podrinju, gdje reka Drina pravi veliki istočni lakat na potezu od Sušice (1243 m) do Drinjaka (771 m). Jadar ima planinski tok. Glavne pritoke su mu ►Zeleni Jadar i ►Studeni Jadar. Rijeka dijeli visoravan Birač na zapadu od Ludmera na istoku.
STUDENI JADAR
Protječe kroz općinu Milići. Ova rijeka je dužine oko 30 km i ima jednu pritoku. Izvire u selu Zalukovik. Zajedno sa Zelenim Jadrom, Studeni Jadar gradi novu rijeku – Jadar. Ušće se nalazi u Milićima.
Studeni Jadar
Studeni Jadar
TIŠĆA
Desna pritoka Drinjače. Čitavim svojim tokom protiče kroz Bosnu i Hercegovinu. Vrelo Tišće se nalazi na sjevernoj padini planine Javor, udaljeno pet kilometara od Vlasenice. Iz vrela vodom za piće se snabdjeva Vlasenica, kao i brojna okolna naselja. Nizvodno, na Tišći je manja hidrocentrala, a nakon nje i niz starih mlinova. Protječe kroz naselje Tišču, u opštini Šekovići. Područja oko Tišće se tradicionalno koriste za izlete. Najveća pritoka Tišće je rečica ► Sušica, koja teče kroz predgrađe Vlasenice, ispod brda Viselca.
LJUBOVIJA
TREŠNJICA
ROGAČICA
VRELO
VRELO je rijeka u Srbiji, desna pritoka rijeke Drine. Rijeka je duga 365 metara i nalazi se u naselju Perućac, općina Bajina Bašta.
Rijeka Vrelo nastaje od jakog krškog vrela Perućac na nadmorskoj visini od 234 metra u podnožju planine Tare. Voda Vrela potječe od dreniranih padalina s prostranog platoa Tare. Prosječna izdašnost perućačkog vrela je 330 l/s, dok je prosječna temperatura vode oko 10° C. Rijeka Vrelo je bistra, providna rječica koja se vodopadom visine 10 m ulijeva u Drinu. Vrelo je poribljeno kalifornijskom pastrmkom. Po humkama i obalama Vrela rastu jova/joha, jarebika, jasen, gorski javor, brest, crna zova/crn bazga, orah, i dr. Na Vrelu je 1927. godine puštena u rad mini hidroelektrana, instalirane snage 60 kNj s prosječnom godišnjom proizvodnjom 300 000 kwh. Dužina toka rieke Vrelo je 365 m. Slovi za jednu od najkraćih rijeka Europe. Zbog njezine dužine popularno je zovu i "rijeka Godina" (isti broj metara kao dana u godini). Ima sve što imaju i one mnogo veće rijeke - veliki, moćni izvor iz koga kulja bjeličasta voda, jedan ribnjak na desnoj obali, vodenicu na lijevoj, jednu lijevu pritoku (bistri potočić), naselje na lijevoj obali, dva mosta, itd. Drina s rijekom Vrelo je u akciji izbora sedam srpskih čuda prirode u organizaciji Turističke organizacije Srbije proglašena za prvu prirodnu ljepotu. Nalazi se u sklopu Nacionalnog parka Tara. |
РЕКА ВРЕЛО; ПЕРУЋАЦ
Autor: Kamerom kroz Srbiju Datum objave: 4.9.2020. Opis. Река Врело се налази на десној обали Дрине, у насељу Перућац, 13 km узводно од Бајине Баште и припада Националном парку Тара. Важи за једну од најкраћих река у Европи. Ток реке је дугачак онолико колико година има дана (тачно 365 м), па се због дужине свога тока зове и река “Година“. |
ŽEPA
RZAV
RZAV je rijeka u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Nastaje na području nacionalnog parka Tara spajanjem ►Belog i ►Crnog Rzava kod sela Donje Vardište, na svom putu do konačnog odredišta - ušća u Drinu koje se nalazi u Višegradu. Prolazi kroz mnogo klisura i kanjona, izuzetne pejzaže koje obilježavaju visoke i strme hridine sivo-bijelih tonova po kojima raste četinarsko raslinje.
Čitavim tokom Rzava išla je nekada stara pruga koju su gradili Austrijanci i koja je kada je sagrađena bila inženjersko remek-djelo. Smatra se da su stotine radnika, uglavnom stranaca, austrijskih zarobljenika, ostavili svoje živote u rzavskim stijenama bušeći tunele. 2004. počela je obnova trase čuvenog vlaka "ćire" od Mokre Gore preko Kotromana, Vardišta, Dobruna i Višegrada. Prije izgradnje HE Perućac, Rzav je bio jedna od najbogatijih rijeka ribom koje bi dolazile s proljećem da se u njemu mrijeste. Rijeka Rzav teče i pored Dobruna, starog srednjovjekovnog utvrđenog grada, koji je bio vrlo značajan trgovački centar na ovom najznačajnijem karavanskom putu od Mediterana do centralnog Balkana. U drugoj polovini 14. vijeka sagrađen je manastir Dobrun koji i danas postoji. Značajan je zbog freski iz 14. vijeka na kojima su prikazani srpski vladari i članovi ktitorske porodice, a takođe i po izuzetno vrijednoj zbirci ikona i crkvenog mobilijara od kojih neki primjerci datiraju još iz 13. stoljeća. Rzav |
BELI RZAV
BELI RZAV je rijeka koja izvire u selu Zaovine, na zapadnim padinama Tare. Karakteristika ove rijeke je boja podloge - korito rijeke čini kamenje bijele boje. Zahvaljujući takvom koritu čak i tijekom ljeta i najviših temperatura, Beli Rzav je izuzetno hladna rijeka. Beli Rzav je dug 23 km, a površina sliva ove rijeke je 205 km². Od svog izvorišta prolazi atraktivnim predjelima, Kremnima, usjekao je korito podnožjem Šargana, zatim prolazi kroz sela Mokra Gora, poznatog po turističkoj atrakciji, vlaku "Ćiri". Kod sela Mokra Gora, pritoka Belog Rzava je rijeka ► Kamišnja. U selu Vardište Beli Rzav se spaja sa ► Crnim Rzavom i zajedni tvore rijeku Rzav. Na Belom Rzavu se nalazi umjetna akumulacija i reverzibilna hidro-elektrana, kao i mnogobrojne vodenice "potočare".
CRNI RZAV
CRNI RZAV izvire u Carevom polju pod Čigotom u selu Draglica i teče centralnim dijelom Zlatibora. Dobio je ime po tamnoj boji serpentinske podloge preko koje protječe. Na nekim mjestima tvori lijepe kanjone. Od pritoka prima ► Ribnicu, ► Obudojevicu, ► Bijele vode i ► Jablaničku rijeku. Kod Vardišta se sastaje s ► Belim Rzavom, koji izvire u Zaovinama na Tari. Crni Rzav se razlikuje i po temperaturama vode od Belog Rzava. Zahvaljujući tamnijoj podlozi, Crni Rzav je tijekom ljeta vrlo tople vode.
|
LIM
LIM, desna pritoka Drine. U dužini od 220 km protiče kroz Crnu Goru, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu i uliva se u Drinu. Izvire iz Plavskog jezera u Crnoj Gori, i uliva se u Drinu između Goražda i Višegrada. Na njoj su podignute dvije hidroelektrane Potpeć (54 MW) i Bistrica (104 MW) između kojih se nalazi veštačko akumulaciono Potpećko jezero. Sama reka formira kompozitnu dolinu u kojoj se naizmenično smenjuju klisure i kotline, a oblast oko nje se naziva Polimlje. Ono je poznato po svojim kulturno-istorijskim spomenicima koji datiraju iz vremena Stefana Nemanje ((1166)1168--1196), njegove braće i njihovih potomaka. Najpoznatiji među njima su manastiri Mileševa, Đurđevi Stupovi, Davidovica, Kumanica i Sveti Nikola, a nad kanjonom reke se uzdiže i jedan Jerinin Grad. Danas je reka poznata kao jedna od najatraktivnijih reka za splavarenje, ali i po velikom stepenu zagađenosti o čemu svedoči i ironična šala da je svoj naziv Lim, dobila zato što je puna olova.
Važnije pritoke Lima su: ►►Lešnica, ►►Bistrica, ►►Mileševka, ►►Uvac. Etimologija imena - Poreaklo i značenje imena reke Lim do danas nije sa sigurnošću razjašnjeno. Obično se tumači latinskim terimnom limes što znači granica, što se tumači time da je reka oduvek bilo granica. Prvo između istočnog i zapadnog rimskog carstva, a kasnije i između Otomanske imperije i Habzburške monarhije. Međutim istorijska nauka ima sasvim drugi pogled na ovu tezu. Prema saznanjima kojima se danas raspolaže, granica između istočnog i zapadnog rimskog carstva nije prolazila Limom, tako da je celokupno Polimlje ušlo u sastav istočnog rimskog carstva odnosno Vizantije. Takođe, ona nikada nije predstavljala granicu Otomanske i Habzburške imperije. Drugo tumačenje naziva se dovodi u vezu sa keltskom rečju llyn – llym koja označava vodu ili jezero, što bi moglo stajati u vezi da se Lim zvanično nastaje isticanjem iz Plavskog jezera, pošto njegova utoka nosi drugo ime (Ljuča). Na albanskom jeziku Ljumi (Lumi) ima doslovno značenje: reka. Takođe, Ljuča je deminutiv reči Ljumi. S obzirom da predeo oko gornjeg toka Lima pretežno naseljavaju etnički Albanci, čiji jezik sadrži brojne reči sa romanskim korenom, ne treba odbaciti ni ovo tumačenje o poreklu imena Lima. Tok rijeke - Izvorište - Reka Lim zvanično nastaje na visini od 999 m nmv. isticanjem iz Plavskog jezera. Međutim samo jezero je protočno tako da se ovaj vodeni tok može pratiti još dalje rekom ►Ljučom, koja u njega utiče, do njenog nastanka spajanjem ►Grnčara i ►Vruje kod Gusinja. Sam Grnčar, kao jači tok, pod imenom ►Vermoša prethodno prolazi kroz Albaniju, varošicu Vermoši i Crnu Goru u kojoj i izvire. Njen izvor se nalazi ispod najvišeg vrha Crne planine Maglića koji je visok 2142 m nmv i udaljen je svega nekoliko kilometara od izvorišta reke Tare koja se nalazi sa druge strane Maglića. Sama Crna planina se nalazi u pograničnoj zoni Crne Gore i Albanije između Komova na severu i Žijova na jugu u oblasti Kuča. Limska kompozitna dolina - Lim nastaje u plavsko-gusinjskoj kotlini i iz nje teče ka sjeverozapadu u klisuru Sutjesku, poslije koje (nakon Andrijevice) izlazi u Beransku kotlinu. Rijeka zatim prelazi u Tivransku klisuru iz koje se otvara Bjelopoljska kotlina, posle koje počinje Dubrakovačka klisura koja na kraju prelazi u pravi kanjon dugačak 11 km sa visinom strana do 550 m. Ona je poznata i kao Kumanička klisura, a u njoj se danas nalazi državna granica između Srbije i Crne Gore. Prije Andrijevice u Lim se ulivaju ►Murinska rijeka i ►Zlorečica sa lijeve strane, a sa desne ►Đurička rijeka, ►Rženička, ►Velička i ►Komarača. Od Andrijevice do Berana Lim prima sa lijeve strane ►Krašticu, ►Trebičku, ►Ševarinsku rijeku i ►Bistricu a sa desne strane ►Šekularsku i ►Kaluđersku rijeku. Od Berana do Bijelog Polja u Lim se ulivaju sa lijeve strane ►Brzava i ►Ljuboviđa, a sa desne ►Dapsićka i ►Lješnica. Od Bijelog Polja do Dobrakova sa lijeve strane se uliva ►Bjelopoljska Lješnica, a sa desne ►Bjelopoljska Bistrica. Površina sliva Lima u Crnoj Gori, do Dobrakova je 2880 km2. Dužina toka je 234,2 km. Trenutna osmatranja i mjerenja se obavljaju na stanicama Plav, Andrijevica, Zaton, Berane, Bijelo Polje i Dobrakovo. Za ove hidrološke stanice Hidrometeorološki zavod raspolaže relativno dugim nizom podataka (oko 50 godina). Od pritoka na Limu se trenutno osmatraju Grnčar-Gusinje, Zlorečica-Andrijevica i Ljuboviđa-Ravna Rijeka. Posle Kumaničke klisure reka ulazi u Brodarevsku kotlinu, posle čega se rečne obale ponovo sužavaju, da bi se opet otvorili u Prijepoljsko polje u kome joj se pridružuje rečica ►Mileševka. Posle Prijepolja otpočinje nova klisura koja sa manjim kotlinastim proširenjima traje do ušća reke Uvac. Lim je na ovom delu svog toga pregrađen i na njemu je formirano veštačko akumulaciono Potpećko jezero zapremine 44.000.000 m3 na kome se nalaze dve hidroelektrane, od kojih jedna koristi jezero kao akumulaciju, a druga kao kompenzacioni bazen. Ušće - Reka posle primanja Uvca prelazi u vijugavu dolinu koja prvo ulazi u BIH, da bi se vratila u Srbiju i na kraju nedaleko od Rudog trajno ušla u BIH. Neposredno posle Rudog reka se lagano spušta ka Drini i na visini od 299 m nmv. se uliva u Višegradsko jezero kod mesta Međeđa. Reka je na svom ušću široka 90 m, a duboka 5 m. Prema merenjima vršenim u Beranama, najmanji protok vode zabeležen je 20. avgusta 1954. godine i iznosio je svega 8..16 m³/s, dok je najveći od 864 m³/s zabeležen 10. novembra 1965. godine. Lim (rijeka) |
Lim je hidrografski najznačajnija crnogorska rijeka. Ističe iz Plavskog jezera mada njegov izvorišni dio čine rijeke Vruja i Grnčar, koje sastavljajući se čine Ljuču, koja se uliva u Plavsko jezero.
|
UVAC
ZLOREČICA
ZLOREČICA teče oko sedam kilometara dugim tokom kroz Potkomovlje. Nastaje u selu Đuliće, sutokom dviju rijeka ►►Kuckaje i ►►Perućice, a u Lim utječe kod gradića Andrijevice.
|
|
VRUJA
►►SKAKAVICA se nalazi južno od Gusinja u crnogorskim Proletijama. Nastaje od vrela Oka (Oko Skakavice, Suljovo oko) i zatim teče 2,5 km, sve do visoke vapnenačke/krečnjacke grede, koja pregrađuje dolinu. U toj gredi je Skakavica gradi 30 m visoki vodopad - Grlja nakon čega ponire u podzemlje. Do početka 1980-ih godina bio je misterija i tek je 1982. otkriveno je da krije nepoznati vodopad, visok oko 25 metra. Godinu kasnije, pronađena su još tri vodopada i jako vrelo neposredno ispod džinovskog lonca vodopada Skakavice.
Poslije 300 m podzemnog toka Grlja se izlazi na površinu i nakon spajanja sa vodom iz Alipasinih izvora dobija naziv ►VRUJA i nastavlja teči prema sjeveru, prema Gusinju.
Poslije 300 m podzemnog toka Grlja se izlazi na površinu i nakon spajanja sa vodom iz Alipasinih izvora dobija naziv ►VRUJA i nastavlja teči prema sjeveru, prema Gusinju.
PRAČA
PRAČA je 61 km duga rijeka u Bosni i Hercegovini, lijeva pritoka rijeke Drine, izvire (Vrelo Prače) na sjevernim padinama Jahorine na 1540 m nadmorske visine. Protječe kroz naseljena mesta: Podgrab, Prača, Renovica, Mesići i Ustiprača gdje se uliva u Drinu. Veća pritoka je ► Rakitnica, koja protiče kroz Rogaticu.
U Mesićima se nalazi hidroelektrana, izgrađena 1950. godine. Visina brane je 12.8, a dužina 36 m. Akumulacija ima korisnu zapreminu od 50.000 m³. Instalirana su dva agregata ukupne snage 3,1 MW, a godišnja proizvodnja premašuje 21 GWh. Dolinom Prače je prolazila i železnička pruga uskog kolosijeka Sarajevo - Užice, koja je ukinuta 1976. godine. Prugu je izgradila Austrougarska 1903. godine. Prača (rijeka) |
RAKITNICA (pritoka Prače)
JANJINA
JANJINA je rijeka u istočnoj Bosni i Hercegovini, desna pritoka Drine. Protječe kroz Čajniče. U Drinu utječe na području općine Goražde.
OSANICA
KOLINA
KOLINA je rijeka u istočnoj Bosni i Hercegovini, u goraždanskoj regiji; lijeva pritoka Drine u koju utječe u mjestu Ustikolina (371 m n.v.). Nastaje spajanjem potoka ►Korijen i ►Mazlinske rijeke na nadmorskoj visini oko 740 m, neposredno ispod sela Modro Polje. Dužina joj je oko 24,8 km, i ima površinu sliva od skoro 154 km².
Na svom putu od ušća koji teče u pravcu jugoistoka prima vode svojih pritoka: ►Ljaljičkog, ►Kremanskog i ►Vrbničkog potoka sa lijeve strane, te ►Šilovački potok i ►Mala rijeka sa desne strane, i niz manjih pritoka sa obje strane. Potoci od kojih rijeka nastaje i pritoke su bujičkog tipa sa strmim tokom, dok je sama rijeka Kolina sa relativnim blagim padom u srednjem i donjem toku i nesto većim padom u gornjem toku. Rijeka Kolina snabdjeva se vodom sa sliva površine od 153,80 km2, sa srednjim godišnjim proticajem od 1,727 m/s na usću u r. Drinu. Na rijeci Kolini je predvidena izgradnja pet MHE od kojih su dvije akumulaciono-derivacionog tipa, a tri protočno-derivacionog tipa, sa ukupnom instalisanom snagom od 4,2 MW i godišnjom proizvodnjom od 16 208 MWh. Uz rijeku Kolinu se pruža asfaltni put (u lošem stanju) širine 3,0 m do sela Jabuka, a od Jabuke do planine Igman makadamski put preko Grebka i Delijaša. Bogata je potočnom pastvom i lipljenom. Kolina se 2010. izlila iz korita i odsjekla od ostatka općine sela Slađanovići, Putojevići, Mirjanovići, Đurđevići i Selišta.
Kolina
Na svom putu od ušća koji teče u pravcu jugoistoka prima vode svojih pritoka: ►Ljaljičkog, ►Kremanskog i ►Vrbničkog potoka sa lijeve strane, te ►Šilovački potok i ►Mala rijeka sa desne strane, i niz manjih pritoka sa obje strane. Potoci od kojih rijeka nastaje i pritoke su bujičkog tipa sa strmim tokom, dok je sama rijeka Kolina sa relativnim blagim padom u srednjem i donjem toku i nesto većim padom u gornjem toku. Rijeka Kolina snabdjeva se vodom sa sliva površine od 153,80 km2, sa srednjim godišnjim proticajem od 1,727 m/s na usću u r. Drinu. Na rijeci Kolini je predvidena izgradnja pet MHE od kojih su dvije akumulaciono-derivacionog tipa, a tri protočno-derivacionog tipa, sa ukupnom instalisanom snagom od 4,2 MW i godišnjom proizvodnjom od 16 208 MWh. Uz rijeku Kolinu se pruža asfaltni put (u lošem stanju) širine 3,0 m do sela Jabuka, a od Jabuke do planine Igman makadamski put preko Grebka i Delijaša. Bogata je potočnom pastvom i lipljenom. Kolina se 2010. izlila iz korita i odsjekla od ostatka općine sela Slađanovići, Putojevići, Mirjanovići, Đurđevići i Selišta.
Kolina
ĆEHOTINA
ĆEHOTINA izvire ispod planine Stožer. Desna je pritoka Drine. Poslije Lima ona je najveća pritoka Drine. Čine je potoci ►Koraci i ►Brezovski. Pritoke Ćehotine su ►Korička, ►Maočnica, ►Vezišnica i ►Voloder. Površina sliva Ćehotine do H.S. Gradac iznosi 809,8 km2. Dužina toka je 128,5 km. H.S. na Ćehotini su Ćirovići (početak rada 1978), Pljevlja (1948) i Grada c (1963). Mjerenja i osmatranja vodostaja se obavljaju i na pritoci Ćehotine Maočnici (serija 1985-2002.).
SUTJESKA
SUTJESKA je rijeka u istočnoj Hercegovini, BiH, lijeva pritoka Drine. Duga je 35 km, a ulijeva se u rijeku Drinu južno od grada Foče. Najvećim dijelom toka teče kroz Nacionalni park Sutjeska. Površina njezina sliva iznosi 322 km2.
Izvire na tromeđi Bosne, Hercegovine i Crne Gore, pod vrhom Kuk (1817 m), između Lebršnika i Volujka, na nadmorskoj visini od 1520-1530 metara, prikupljajući vode s obronaka Volujka (2336 m), Vilišta (2133 m), jugozapadnih obronaka Male Vlasulje (1922 m) i zapadnih obronaka Kuka (1821 m), odn. Lebršnika. U gornjem toku teče na sjeverozapad, u srednjem na sjeveroistok, a u donjem na istok. Utječe u Drinu kod sela Kosmana na nadmorskoj visini od 437 metara. Njezin prosječni pad iznosi 30,1 promila. U svom gornjem toku formira se iz više stalnih, ali slabijih potočića koji izbijaju na jugoistočnoj strani kotline Čemerno. Ovi potoci sastaju se kod mjesta Žugovine, gdje formiraju rijeku Sutjesku. Potom Sutjeska teče kroz uzanu i duboku dolinu čije su strane većim dijelom pošumljene. Između planina Tovarnice i Volujka prelazi u klisuru sa stranama koje se skoro vertikalno dižu do 1000 metara iznad rijeke. Ima nekoliko proširenja s manjim naseljima Suha, Tjentište, Popov Most i Ćurevo. Zbog velikog pada od 1037 metara vrlo je brza. Desne su joj pritoke ►Suški potok i ►Perućica (s vodopadom visokim 71 m) i ►Ždrijelo, a lijeve ►Trtorišnica, ►Klobučarica, ►Jabušnica (Jabučnica), ►Usovički potok, ►Hrčavka i ►Bukovik. Između doline Sutjeske i zapadnih ogranaka Maglića prostire se prašuma Perućica s površinom od 1434 ha. Zakonom koji je 1962. godine proglasila Narodna skupština SR BiH u ondašnjoj FNRJ, šire područje Sutjeske u površini od 17.500 ha proglašeno je nacionalnim parkom "Sutjeska". U maju 1943. godine, kada su Nijemci pokrenuli veliku protupartizansku operaciju "Schwarz", područje oko Sutjeske i oko Tjentišta je bilo poprište bitaka tzv. Pete neprijateljske ofanzive. Ta je bitka ostala upamćena pod nazivom bitka na Sutjesci. Godine 1973. u povodu tridesetogodišnjice bitke na Sutjesci snimljen je film Sutjeska u režiji Stipe Delića. Film je snimljen povodom tridesetogodišnjice bitke na Sutjesci. Sutjeska Prosječnica |
HRČAVKA
HRČAVKA je najveća pritoka Sutjeske, duga 13,5 km. Njen kanjon se nalazi na planini Zelengori sa koje se spušta i uljeva u Sutjesku u Mihalj polju. Čitavom svojom dužinom protječe kroz Nacionalni park Sutjeska i nalazi se na prostoru općine Foča.
Izvire na nadmorskoj visini od 1570 m, u šumovitim predjelima istočnih padina planinskog masiva Oboreno točilo sa vrhovima Orlovača (1960 m), Kozje Strane (2014 m) i južnih padina Planika (1795 m). Vijuga kroz uski kanjon u sječen duboko u masiv Zelengore. U prosjeku teče na nadmorskoj visini od 700 do 900 metara, a u Sutjesku utječe na nadmorskoj visini od 530 metara. Visinska razlika od izvora do ušća iznosi 1028 metara, odnosno pad 76,3 m/km toka. Na svojem putu tvori brojne kaskade s vodopadima. Teče između Orline i Pasa-Lipovog dola, te Stružina i Gradine. |
PERUĆICA
PERUĆICA izvire na Crvenim Prljagama na oko 1600 m n.v., iz izvora koji primaju vode sa sjeverozapadnih obronaka Maglića (2386 m), sa sjevera Pogleda (1804 m) te Makaza (1645 m) sa juga. Na svojoj dužini od oko 6,5 km prolazi kroz veličanstvene predjele prašume, a na svom srednjem toku, zvanom Skakavci, na oko 3 km od ušća tvori vodopad visine oko 70 m. Od Sniježnika prima potočić Kondžil, koji pada sa znatne visine u Perućicu.
SUŠKI POTOK
SUŠKI POTOK, desna pritoka Sutjeske, Njezin izvor nalazi se na koti oko 1310 m, na sjeverozapadnim padinama Šarenih Lastvi i Stavljana - ogranka Maglića. Ova rječica sa strmim obalama, protječe kroz područje građeno od vapnenaca. Na njoj su brojne kaskade, brzaci i vodopadi. Ukupna dužina vodotoka je 7,3 km, a visinska razlika 536 m.
JABUŠNICA / JABUČNICA
JABUŠNICA odn. JABUČNICA (lijeva pritoka Sutjeske) prima vodu iz glavnih izvora Vita Bara i Crvene Lokve, na južnim padinama Pod Kleke i Pod Klanca u planinskom sustavu Oboreno Točilo, s vrhom Munjaš (1892 m). Gornji i srednji tok rijeke je okružen padinama vrhova Bregoč (2015 m), Borovac (1835 m), Dubrova (1828 m), Klek (1896 m), Munjaš (1892 m), Vranjača (1887 m) i dr., dok je dio srednjeg i donji dio oivčen sa sjeveroistoka planinskim lancem Jabučkih Stijena s vrhovima Tovarnice.
PIVA
PIVA je formirala sliv na visokom masivu crnogorskih planina. Ova rijeka posmatrana duž toka nosi više imena. Njen izvorišni dio pod jugozapadnim padinama Durmitor, pa do Šavnika zove se ►Bukovica. Spajajući se sa Bijelom u Šavniku vodotok dalje nastavlja pod imenom ►Pridvorica zadržavajući taj naziv do ušća ►Gornje Komarnice u Pridvoricu. Dalje nizvodno vodotok nastavlja pod imenom ►Komarnica sve do izmještenog Pivskog manastira, gdje prima pritoku ►Sinjaci i dobija naziv Piva. Vodotok teče do Šćepan Polja, gdje se sastaje sa rijekom Tarom i odatle počinje Drina. Površina sliva rijeke Pive procjenjuje se na oko 1784 km2 do Šćepan Polja. Gornja Komarnica izvire pod Durmitorom i teče kanjonom dubokim 600 m i oko 40 km dugim. Tokom Komarnice nastaju izraženi karstni fenomeni, sa nedovoljno izučenim podzemnim tečenjem, previranjima iz sliva u sliv i mnogobrojnim vrelima. Mjerne stanice ovog vodotoka su Bukovica Šavnik, Komarnica Duži i Komarnica Lonci.
Piva |
,,Kanjoni Komarnice i Pive,, iz serijala RTVCG PUTEVI VODE U KRŠU
Postavio: Veljko Vujanovic Datum objave: 1.8.2023. Opis. KANJON KOMARNICE, NEVIDIO, PIVSKO JEZERO i Kanjon pive prije potapanja Izvorišne rijeke sliva Pive IZ SERIJALA RTCG PUTEVI VODE U KRŠU Source rivers of the Piva basin
Postavio: Veljko Vujanovic Datum objave: 1.8.2023. Opis. RIJEKA BIJELA, BUKOVICA, PRIDVORICA, KOMARNICA koje protiču kroz živopisni predi Crne Gore. Prirodni fenomeni poput ESTAVELA. Težnja da se sačuvaju od uništavanja koja čini čovjek |
KOMARNICA
KOMARNICA je rijeka na sjeveru Crne Gore, poznata po svome kanjonu Nevidio. Ona je dio vodotoka Pive, izvire pod Durmitorom i teče kanjonom dugim 40 km i dubokim 600 m. Taj kanjon je ujedno i posljednji osvojeni kanjon u Europi i predstavlja veliku turističku atrakciju i izazov za ljubitelje kanjoninga (engl. canyoning, odn. canyoneering). Osvojili su ga 1965. članovi Planinarskog društva "Javorak" iz Nikšića.
Kanjon NEVIDIO nalazi se u centralnom dijelu Crne Gore, udaljen 55 km od Nikšića. Kanjon je dio ►Male Komarnice koja izvire u podnožju južnog dijela Durmitora točnije u Dobrom Dolu. Ponirući prolazi između Boljskih greda (2091 m n.v) i Lojanika (2091 m n.v) da bi se ponovo pojavila u pitomoj rječnoj dolini kao stalna rijeka.
Na samom kraju doline rijeka ulazi u kanjon Nevidio ili Neviđbog kako ga nazivaju stanovnici ovoga kraja, prema legendi po kojoj ni sam Bog nije vidio kanjon iznutra. Kanjon s pravom nosi ovo ime jer se Komarnica odjednom gubi u čudno uklesani ulaz i postaje ljudskom oku nevidljiva. Okolica ulaza je jedna od najljepših u durmitorskom kraju. Ljepotu ovog kraja čini selo Pošćenje sa dva ledenjačka jezera, periodični vodopad Skakavica koji sa sedamdesetak metara visoke stijene rasipa vodu Grabovice koja se uliva u Komarnicu. Zabačen i sakriven na nepristupačnom terenu izazivao je pažnju i znatiželju ali je bilo malo organiziranih pokušaja da se upozna i istraži. Prvi ozbiljniji pokušaji izvedeni su 1957 g. i 1964 g. koji su bili neuspješni. Nizale su se čudne i fantastične priče o posljednjem neosvojenom kanjonu Europe. Tako je bilo sve do augusta 1965. g. kada su članovi PSD Javorak iz Nikšića, iako sa oskudnom opremom, prošli kanjon i prvi predstavili svijetu dugo skrivenu, divlju i zapanjujuću ljepotu. Kanjon je dugačak oko 3,8 km a za prolaz kroz njega potreban je gotovo čitav dan. Pad kanjona odnosno vodenog toka je velik, s velikim brojem vodopada, virova i bukova. Litice kanjona dostižu visinu oko 450 metara a širina na pojedimim mestima dostiže svega pola metra. Navodno postoji jedno mjesto gde je širina rekordnih 25 cm! Maksimalna širina kanjona iznosi 500 metara. Veći dio kanjona se nalazi u vječitoj sjenci. Zbog okomitih stijena sunčevi zraci ne mogu doprijeti do dna. Na strmim i nepristupačnim stijenama vladaju surovi uslovi za vegetaciju tako da se za kanjon može reći da je dragulj surove prirode koji je ujedno raj i pakao. Širina kanjona na pojedinim mjestima je manja od jednog metra. Pojedini djelovi kanjona prolaze se samo uz pomoć alpinističke opreme. Danas se u kanjon ulazi uz pratnju vodiča, organizirano, sa svom potrebnom i suvremenom opremom (ronilačko-alpinističkom) i s aparatima za komunikaciju i navigaciju. Iako ne zahtjeva posebnu fizičku spremnost, prolazak kroz kanjon se izričito NE PREPORUČUJE bez vodiča! |
Vodopad "Skakavica" - "Skakavica" waterfall
Autor: RSTInovate Datum objave: 13.4.2013. Opis. Tara Tour - Šćepan Polje |
BUKOVICA
TUŠINJA
TUŠINJA izvire ispod planine Gradišta iz izvora u katunu Svračke bare, na visini od 1700m. Sa geografske točke gledanja (smjer, dužina) ona predstavlja krajnji izvor rijeke Pive. U gornjem toku zove se Skočanski potok, a od zaseoka Somina do ušća u Bukovicu zove se Tušinja. Uglavnom teče dolinski, samo posljednji kilometar prije ušća ulazi u kanjon. Na njenom priobalju formirana su seoska naselja: Krnja Jela, Sirovac, Tušinja i centar Uskoka - Boan. Tušinja je mala, vrlo hladna rijeka. (FOTOGRAFIJE)
TARA
TARA izvire ispod vrhova Maglića Karimana (oko 2400 mnm). Od izvorišta do ušća Drcke, desni sliv Tare je mnogo razvijeniji od lijevog. Veće pritoke su ►Opasanica i ►Drcka, ►Pčinja, ►Plašnica, ►Štitarica, ►Ravnjak i vrelo ►Ljutica. Sa desne strane Tara prima ►Skrbušu, ►Svinjaču, ►Jezeršticu, ►Rudnjaču, ►Bjelojevičku i ►Selačku. Površina sliva rijeke Tare do hidrološke stanice Šćepan Polje iznosi 2040 km2. Dužina toka Tare je 148,4 km. Mjerna mjesta na Tari su Crna Poljana, Trebaljevo, Bistrica i Đurđevića Tara.
Tara |
TARA river of passion and challenges
Autor: Anitra travel agency Datum objave: 14.4.2019. Opis. Short movie: ''TARA river of passion and challenges'' Director and producer: Veljko Vujanovic ''She is more than just a sparkling pure river born underneath the far mountain peaks. More than passion! Her deep canyon cliffs create eternal romance, since forever.'' |
LEVERSKA RIJEKA
SELAČKA RIJEKA
VAŠKOVSKA RIJEKA
BISTRICA
Drina < Tara < Bistrica (L)
Drina < Tara < Bistrica (L)
ŠTITARIČKA RIJEKA
JEZERŠTICA
BUKOVICA
SUŠAČKI POTOK
PLAŠNICA
SVINJAČA
PČINJA
SKRBUŠA
MUJIČKI POTOK
PLANINIČKI POTOK
DRCKA
PECKA
LJUBAŠTICA
OPASANICA
MARGARITA
KURLAJ
VERUŠA
IZVORI I LITERATURA
VUJIČIĆ, Dragomir: Hidronimi (imena voda) u lijevom slivu Drine. Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. DJELA LVIII, knj. 33. (1982). Sarajevo, 1982.