SI POJAS DINARSKOG GORJA > PLANINE STAROG VLAHA I RAŠKE (SANDŽAKA) > POLIMSKO-PODRINJSKA GRUPA > Lisa (kod Bijelog Polja)
Država: Crna Gora
Najviši vrh: Markov kamen, 1503 m
Koordinate najvišeg vrha: 43.1385, 19.6865
Država: Crna Gora
Najviši vrh: Markov kamen, 1503 m
Koordinate najvišeg vrha: 43.1385, 19.6865
|
UvodPlanina Lisa (ćiril. (Лиса) proteže se duž lijeve obale kanjona rijeke Lim, sjeveroistočno od Bijelog Polja. Njezinim jugozapadnim podnožjem prolazi Grančarevska rijeka. Najviši vrh bjelopoljske Lise je Markov kamen (1503 m).
Sam vrh je blaga travnata zaravan, prekrivena borovnjacima. Nekada su se na vrhu, od početka srpnja/jula do početka klovoza/avgusta svake nedjelje, i u dane drugih vjerskih praznika, odvijala narodna veselja. Do podne bi se brale borovnice, a nakon toga bi se na vrhu pjevalo i plesalo. Tako je bilo do 1908-ih godina, no zbog iseljavanja stanovništva (mahom iz sela prema, gradovima) ova je tradicija zamrla. |
ŠTO VRIJEDI VIDJETI I POSJETITI: |
Priče iz planine
Prema narodnoj predaji na planinu Lisu je davno na svome konju Šarcu, dojahao Marko Kraljević i opčinjen ljepotom pogleda snažno je potegao dizgine* uzde, Šarac se poklizao i u kamenu ostavio trag. U kamenu je otisak konjskog kopita i Markove stope. Malo dalje je vapnenačka ploča na čijoj je sredini kružni otvor od kojeg se savijaju dva lučna udubljenja koja podsjećaju na ogromne brkove. Legenda zbori da je silan Marko tu, iz kamena vodu iscijedio, žeđ utolio i dalje odjezdio …
*dizgin; Uzda, jedan od dva kaiša na uzdi kojim kočijaš upravlja upregnutim konjima. (tur.) IZVOR PERIŠIĆ, R.: Markov kamen. Novine sjevera, 24.4.2020. |
Za planinu Lisu se nekada govorilo da ima 77 izvora i jedan za vile.
|
GLAVNI GREBEN LISE
MARKOV KAMEN
ČADORIŠTE
UJNIČKA KOSA
GOLO BRDO (ENDEK)
Orahovica
JOVANSKO BRDO
Na Jovanskom brdu iznad Orahovice nalazi se Spomenik palim borcima. Na spomeniku su upisana imena 27 poginula partizanska borca iz ovog kraja, a iz ovoga kraja potječe i narodni heroj Milovan Jelić.
Na Jovanskom brdu iznad Orahovice nalazi se Spomenik palim borcima. Na spomeniku su upisana imena 27 poginula partizanska borca iz ovog kraja, a iz ovoga kraja potječe i narodni heroj Milovan Jelić.
SJEVERNI GREBENI LISE I KOMARANSKA VISORAVAN
BOROVA RAVAN
VIJENAC (Ravni jasen)
MEDOVO BRDO
VIJENAC (kod Graba)
CRNI VRH (kod Brvina)
Bjelahova
BJELAHOVA - PRIJEPOLJSKA SELA OKOM KAMERE VJEKOSLAVA JOKSIMOVIĆA
Autor: Udruženje građana Jadovnik Datum objave: 14.11.2021. Opis. Izložba "Prijepoljska sela okom kamere" autora Vjekoslava Joksimovića otvorena je u julu mesecu u Muzeju u Prijepolju. Autor ove izložbe je u maratonu koji je trajao 365 dana obišao svaki kutak opštine Prijepolje koja se prostire na više od 820 kvadratnih kilometara. Rezultat ovog truda i vremena provedenog u stvaranju svih fotografija i video zapisa je napred pomenuta izložba i mogućnost da svima predstavi lepote ovih sela i ovog kraja. |
|
Komaranska visoravan
Kanje
KOORDINATE 43.1390, 19.7553 NADMORSKA VISINA 612 m BROJ STANOVNIKA 389 (2003.) WIKIPEDIJA Kanje
Kanje je naselje u općini Bijelo polje i sjedište istoimene mjesne zajednice. Današnja Mjesna zajednica Kanje obuhvaća sela: Kanje, Dobrinju, Milovo, Mioče. Stanovnici ovoga kraja bave se voćarstvom (malinarstvom i sl.). O Kanjama piše Radomir Ilić (2010.): ... Plodne prostore današnjih kanjskih i milovskih ravnina označavalo ime Nevizrake (u prijevodu: neugledive ili sakrivene od pogleda). Zaista je položaj tih veoma lijepih i plodnih dolinica takav da se sa većine stajnih tačaka okolnog uzvišenijeg prostora ne mogu viđeti, pa je sasvim razumljivo što je na istom značenjskom fonu uslijedio i kasniji naziv današnjih Kanja (Ukrinje), jednog od dvaju krakova srednjovjekovnih crkvenih Nevizraka. Množinski imenski oblik Kanje je najvjerovatnije kasnije upotrijebljen sa značenjem skupa malih plodnih parcela. Za pristup njegovoj semantičkoj suštini od krucijalnog je značaja sagledavanje njenog tvoračkog paralelizma. Značenje većine toponima toga tipa formiralo se je u odnosu prema strukturi srodnih toponima. Tako se značenje toponima Makanjska Galica iznad kuća Damjanovića u bjelopoljskom selu Lijeska formiralo u odnosu na izgled i osobine suśednog visokog strmog lokaliteta Galica iznad zaseoka Vukanovići u istoimenom selu. Dok Galica označava u sivo-mrkom šumovitom okružju veliki stjenoviti kompleks, Makanjska Galica označava prema strukturi i položaju njemu srodan, samo po veličini mnogo manji krševiti lokalitet. Prvi prefiksalni pridjevski element "ma" tih starih složenica ima značenje srodnosti ili srodstva sa nečim ili nekim, dok drugi element označava najuočljiviju odnosnu osobenost objekta koji predstavlja. Isto tako crnogorski naziv za dijete (ma)kanja suštinski znači: mali ili neodrastao (srodni) potomak odraslog (višeg) čovjeka. Na istom značenjskom fonu su i ime Kanjoš (mali rastom) čuvenog Ljubišinog junaka iz pripovijetke Kanjoš Macedonović i naziv odseljenog bjelopoljskog bratstva Kanjevci za koje je sačuvano predanje da su većinom bili malog rasta, ali neobično snažni i žustri ljudi. Sličan tvorački paralelizam kumovao je i nastanku naziva Kanje koji je zamijenio staro srednjovjekovno ime Nevizrake. Dok su okolne obradive parcele smještene na dugim blagim podlisanskim padinama pa im je usljed toga i površina veća, kanjske njivice i livadci u uskom i kratkom usijeku đe se sastaju dvije rječice jedva da premašuju veličinu prostranijih vrtova. Suprotni položaji i različiti oblici tih prostornih cjelina uslovili su i semantičku opozitnost njihovih oznaka. IZVOR Radomir Ilić: Semantika starih slovenskih toponima crnogorskog śevera, MATICA, zima 2010., str. 93-110. (PDF) |
Dobrinje
Preko Kanja, zaseoka Luke i Dobrinja nekada je prolazio karavanski put (u stanovništvu nazivan karavanska turska džada). Ovuda je prolazila i veza doline Lima s Vranešom (Pavino Polje). U Dobrinjama se tako zbog njegovog prometnog značaja nekada nalazila i žandarmerijska stanica.
|