Kastavština (Kastafćina)
O kraju
|
UvodKastavština, područje između grada Rijeke i Učke sa središtem u gradu Kastvu. Nakon rimske, ostrogotske, bizantske i langobardske vladavine, na početku 7. st. područje Kastva, Mošćenica i Veprinca naselili su Slaveni (Hrvati). Potkraj 8. st. Kastavština je bila u sastavu Franačke, a od polovice 10. st. do 1060-ih pripadala je Hrvatskoj. Nakon toga njome su vladali pulski biskup, gospoda Devinska (od 1139), grofovi od Walseea (od 1399) i Habsburgovci (od 1466). Unatoč stranim gospodarima, na Kastavštini se dugo očuvalo staro hrvatsko župsko uređenje, pismeno uređeno zakonima i statutima (Kastavski, Veprinački, Mošćenički) potkraj 15. i na početku 16. st. Slobodni seljaci (općine) birali su upravna i sudbena tijela: župana, vijeće, satnika, komunšćaka i kancelara. U upravi je svoju ulogu imao i izabrani plovan, predstojnik klerika koji su se okupljali u kapitul. U 15. i 16. st. Kastavština je bila izložena osmanskim pljačkaškim pohodima, a u 17. st. mletačkim protuuskočkim vojnim akcijama. Od 1468. Habsburgovci su Kastavštinu kao gospoštiju davali u zalog. God. 1625. darovana je isusovačkomu kolegiju u Judenburgu, a 1630. sva su prava prenesena na novi kolegij u Rijeci, koji je ukidanjem općinske samouprave slobodne seljake nastojao pretvoriti u kmetove. Pridržavajući se starih običaja stanovništvo se takvim nastojanjima odupiralo tijekom 17. i 18. st. (Kastav 1666., 1692., 1695., 1709., 1756; Veprinac 1772; Mošćenice 1664., 1770). Nakon ukidanja isusovačkoga reda (1773), Kastavština je prešla pod upravu carske komore. Potom je 1784. bila prodana vitezu Thieryju, a 1843. postala je posjed riječkoga brodovlasnika baruna Đure Vranyczanyja. U novim gospodarskim okolnostima stara općinska sjedišta zaostajala su za nekadašnjim selima i lučicama. U 19. st. Volosko je postalo sjedište samostalne općine, ali i uprave i sudstva za cijeli teritorij bivše Kastavske gospoštije. U drugoj polovici 19. st. Kastavština je bila jako središte hrvatskoga narodnoga preporoda u Istri. Nakon raspada Austro-Ugarske, Rapallskim ugovorom (1920) podijeljena je između Kraljevine Italije i Kraljevine SHS, što se održalo do kraja II. svjetskoga rata kada je u cijelosti pripala Hrvatskoj u okviru Jugoslavije.
IZVOR Kastavština. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 31. 8. 2022. ENGLISH SUMMARY: Kastavština (region)
- Ime
-
|
ŠTO VRIJEDI VIDJETI I POSJETITI: Klikom na logotip Booking.com direktno pronađi smještaj na području Kastavštine
|
Prikaz Kastva iz 1679. godine na grafici autora Johanna Weikharda von Valvasora
STANOVNIŠTVO I NASELJA
Narodna baština
Bela nedeja. Bela nedeja je jedna od najstarijih manifestacija u Hrvatskoj. Smještena u gradiću Kastvu, ova trodnevna fešta slavi mlado vino i početak jeseni već više od pet stoljeća. Uz prezentaciju starih zanata, mnoštvo ugostiteljskih i prodajnih štandova te mnogobrojne kulturne događaje, Bela nedeja pruža autentično iskustvo posjetiteljima.
Zvončari. Zbog svojih posebnosti i atraktivnosti godišnji ophod zvončara s područja Kastavštine na UNESCO-vom je popisu nematerijalne kulturne baštine svijeta ustanovljenom Konvencijom o zaštiti nematerijalne kulturne baštine u 2003. godini. Ujedno su i najbolji čuvari folklornih tradicija, svog zavičajnog identiteta Halubja i Kastavštine. U 2007. godini od Ministarstva kulture proglašeni su kulturnim nematerijalnim dobrom od značaja za Republiku Hrvatsku te su upisani i u Registar kulturnih dobara Hrvatske.
|
OMDG+ Viskovo Halubajci, Kuca Zvoncara 23 02 2018
Autor: Kanal Ri Datum objave: 26.2.2018. Opis. Zavičajna kuća zvončara na jednom mjestu objedinit će cjelokupnu nematerijalnu baštinu Viškova i Halubja Muzikanti Halubajskih zvončara - Zvončar
Autor: Kanal Ri Datum objave: 17.1.2023. Opis. Tekst pjesme napisala je Suzana Blečić, glazbu Aleksandar Valenčić, a izvode ju muzikanti Halubajskih zvončara. |
Po kraju
Kastav
Matulji
PROČITAJ VIŠE KIRIGIN, Marina: Upoznavanje zaleđa Matulja na dva kotača. Bila je to vožnja za prste polizat´. Novi list, 30.8.2022.
Praktično
IZVORI I LITERATURA
Literatura
DORČIĆ, Ivan; TOMAŠIĆ, Marijan: Kastav i Kastavština u prošlosti i sadašnjosti. Samobor, 1931.
FUMIĆ, Katarina: Mitovi i legende Kastavštine. Diplomski rad, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, 2018. (PDF)
JARDAS, Ivo: Kastavština. Građa o narodnom životu i običajima u kastavskom govoru. Članak. Zbornik za narodni život i običaje Južnih Slavena, Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti. Knj. 39. (1957) [urednik Milovan Gavazzi]. Zagreb, 1957., str. 5 – 416. (PDF) JARDAS, Ivo: Kastavština. Reprint u: Zbornik, sv. 3. Izdavač: Kulturno-prosvjetno društvo Ivan Matetić Ronjgov. Rijeka, 1994.
LAGINJA, Matko: Kastav. Grad i obćina. Tiskara Dolenc. Reprint. Katedra Čakavskog sabora - Društvo za povjesnicu. Klana, 2002. MUNIĆ, Darinko: Kastav u srednjem vijeku. II. dopunjeno i izmijenjeno izdanje, Biblioteka Fluminensia, sv. 8., ICR. Rijeka, 1998. MUNIĆ, Darinko: Kastav od najstarijih vremena do suvremenih dana. Zbornik Kastavštine, knj. 10., Kastav, 2002. Ostali izvori
ČAKAVŠTINA-KASTAVŠTINE (blog)
|
Korisne poveznice
Brošure Turističke zajednice Kastva
pdf TZ Kastav - plan grada / razglednica pdf Kastav - prospekt (HR) pdf Opatija Riviera (HR) pdf Bike Rijeka (HR/ENG) |